GATA'da görevli Doç Dr. Bülent Hazneci ve Doç. Dr. Yavuz Yıldız'ın amatör sporcular üzerinde yaptıkları bilimsel bir araştırma, şeker hastalığının denge bozduğunu ortaya çıkardı.

GATA Fizik Tedavi Anabilim Dalı ve Spor Hekimliği Anabilim Dalı'nın ortak çalışması 35 amatör sporcu üzerinde yapıldı.

Yapılan testler sonucunda şeker hastalığı (Tip I Diabetes Mellitus) olan sporcuların, 'postural stabilite' olarak bilinen vücut dengesinin olumsuz etkilendiği görüldü.

Çin'in başkenti Pekin'de yapılan 19'uncu Dünya Spor Hekimliği Kongresi'ne katılan Hazneci ve Yıldız, bu durumu önlemek için sporcuların denge egzersizlerine ağırlık vermeleri gerektiğini belirttiler.

Tüm dünyadan binlerce doktorun katıldığı kongre, Pekin'de 14-16 haziran 2006 tarihleri arasında yapıldı.

Dünya Spor Hekimliği Kongresi, her yıl spor hekimliği alanındaki son gelişmelerin tartışıldığı en önemli bilimsel toplantı olarak biliniyor.

Kan şekeri tahliline davet

Türk Diyabet Cemiyeti Kayseri Şube Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hulusi Köker, mart 2006'da, diyabette erken teşhisin çok önemli olduğunu söylemiş ve herkesi kan şekeri tahlili yaptırmaya davet etmişti.

Prof. Dr. Köker, basit bir kan tahlili ile teşhis edilebilen hastalığın, geç teşhis edildiği zaman böbrek yetmezliği, kalp krizi ve beyin felci gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtmişti.

Pankreasın salgıladığı insülinin vücutta kullanılamaması nedeniyle diyabet hastalığının ortaya çıktığını ifade eden Köker, hastalığın, doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabileceğine dikkat çekmişti.

Köker, diyabetin yaşlı insanlarda ve şişmanlarda daha çok görüldüğünü ve vücutta 10 yıl boyunca gizli seyredebildiğini belirtmişti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 555
favori
like
share
minta Tarih: 24.07.2006 07:55
paylaşım için teşekkürler
refik Tarih: 03.07.2006 19:21
ellerine saglık degerli bilğilerin için
ozlems_o Tarih: 03.07.2006 14:47
verdiğin bilgiler için sağol SU PERİSİ