[COLOR=burlywood]Yaz ayları, kış aylarındaki gibi sık olmasa bile değişik kulak burun boğaz hastalıklarına zemin hazırlayabilir. Dr. Erhun Şerbetçi Mynet okurları için yazdı.

Havuz ve deniz mevsiminin başlaması ile en sık görülen sorun dış kulak yolu iltihaplanmalarıdır. En temiz havuzlarda bile dış kulak yolu enfeksiyonları görülme riski vardır. Havuz veya deniz mevsimi öncesinde mevcut olan kulak kirinin mutlaka temizletilmesi gerekir. Aksi takdirde çok ciddi orta kulak problemleri yaşanabilir.

Havuz ve deniz suyunun kulağa kaçması sonucu oluşan kulak iltihaplarının genelde dış kulakta oluştuğunu ve kulak zarının delik olduğu durumlarda ise orta kulakta iltihaplanmalara neden olur. Her insanda dış kulak yolunda normal olarak kulak salgısı bulunur. Fakat buhavuz veya denize girildiğinde ıslanıp şişerek dış kulak yolunu kapatır.

Islanan kulak kiri mikropların üremesine elverişli ortam oluşturur ve bakteriler veya mantarlara bağlı dış kulak yolu enfeksiyonlarına yol açar. Bu durumda genellikle tıkanıklık ile birlikte kulak önünde basma ile oluşan ağrı olur, beraberinde akıntı ve şişlikte olabilir. En temiz havuzlarda bile dış kulak yolu enfeksiyonunun görülme riski vardır. Deniz suyunda ise bu risk, kıyaslanmayacak kadar daha azdır. Önlem olarak; kulak kirinin havuz veya deniz mevsimi öncesinde temizletilmesi, kulak pamukları ile dikkatlice dış kulak yolunun kurutulması, temizliği iyi olmayan deniz ve havuzların tercih edilmemesi mutlak yapılması gereken şeylerdir. İltihaplanma oluştuğunda ise, mutlaka tedavi gerekir.

Özellikle kulaklarına tüp takılmış çocuklarda yada müzmin orta kulak iltihabı gibi kulak zarının açık olduğu durumlarda ise havuz yada deniz suyunun kulağa kaçması durumlarının çok daha tehlikelidir. Bu durumda kulakta ağrı ve akıntı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Normal şartlarda başın suya sokulması bir problem oluşturmazken, kulak zarının delik olduğu durumlarda başın suya sokulmaması, vazelinli veya gliserinle yağlanmış pamuk tıkaçlar veya plastik kulak tıkaçları kullanılması önerilir.

DERİN SUYA DALIŞLARA DİKKAT

Burun - sinüsler - geniz - orta kulak ve boğazın anatomik olarak birbirleriyle bağlantılı olduklarını ve derine dalındığında oluşan basınç değişikliklerinin kulak burun boğaz bölgesinin her hangi bir yerinde bulunan enfeksiyonların diğer komşu bölgelere de yayılmasına yol açar. Nezle ve soğuk algınlığı gibi durumlarda dalış yapmamak gerekir.

Basit bir nezle sinüzite, veya orta kulak iltihabına yol açabilir. Eğer basınç değişikliği vücut tarafından ayarlanamaz ise barotravma dediğimiz olay meydana gelir. Bu durum en sık kulak zarı ve orta kulakta ortaya çıkar. Kulak zarında basit kanamalardan tutun kulak zarı yırtılmaları, orta kulak enfeksiyonları, hatta iç kulak ve denge sistemi hasarına kadar çeşitli sorunlara yol açabilir. Sinüslerde problem mevcutsa şiddetli ağrı veya sinüzite yol açabilir. Bu yüzden özellikle dalma sporuna gönül vermiş derin su altı dalıcıları mutlaka her sene bir KBB kontrolünden geçmelidirler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 813
favori
like
share
minta Tarih: 22.07.2006 16:22
paylaşım için teşekkürler
Mevlevi Tarih: 04.07.2006 02:00
kulak zarı delik olanlar aman dikkat etsinler
SU-PERISI Tarih: 03.07.2006 20:25
kulaklarınde sorunu olanlar tatile gitmeden dr muayenesinden mutlaka geçmeli
refik Tarih: 03.07.2006 17:36
teşekkürler özlem arkadaşım tailde denize girerken mutlaka kulakarımızı kulaklıkla kapamalıyız diye düşünüyorum