NTVSPOR

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği, Yunanistan'ı ikinci bir karara kadar tüm uluslararası müsabakalardan men etti.


Yunanistan hükümetini futbolun özerkleşmesi konusunda defalarca uyaran FIFA, beklenen yasal düzenlemenin yapılmaması üzerine, Yunanistanın milli ve kulüp takımlarının uluslararası müsabakalara katılmamasına karar verdi.2005 yılı Eylül ayında ayında Yunanistan hükümetine futbolun özerkliği için gerekli yasal düzenlemeleri yapmak üzere 15 Temmuz 2006'a kadar süre veren FIFA, yaşanan gelişmelerden memnun kalmadı ve Yunanistan Futbol Federasyonunun uluslarası düzeydeki tüm faliyetlerini askıya aldı.

FIFA'dan yapılan açıklamada, "UEFA'nın ve FIFA'nın defalarca yaptığı uyarılara karşın Yunanistan Futbol Federasyonunun özerk olması ilkesine uyulmamıştır. Üstelik yeni sunulan profeyonel futbol liglerine ilişkin yasa tasarısı Yunanistan'da devletin futbola müdahalesini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu nedenle daha önce verilen mühletin dolmasına gerek kalmaksızın, Yunanistan Futbol Federasyonunun tüm faaliyetleri askıya alınmıştır" denildi.Böylece FIFA'nın ikinci bir kararına kadar, Yunanistan Futbol Federasyonu, kulüpleri, futbolcuları ve görevlileri hiçbir uluslararası organizasyonda yer alamayacak.

YUNANİSTAN FEDERASYONU 'SPOR BAKANI'NI SUÇLADI
Öte yandan Yunanistan Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, Spor Bakanı Giorgos Orfanos'un ateşle oynadığı ve Yunan futbolunu uluslararası alandan izole ettiği ifade edildi.

Federasyonun açıklamasında, ''Spor Bakanı, Yunan federasyonunun özgürlüğünü vereceği yerde kendisine daha bağımlı hale gelmesini yasallaştırmıştır. Hükümetin futbolun üzerindeki etkisini artırarak federasyonu bir kenara itmiştir. Yapılanlarla ilgili tüm uyarılara ve risklerin anlatılmasına rağmen kararında ısrar etmeyi sürdürmüştür'' denildi.BLATTER: VERİLEN SÖZ TUTULMADI

FIFA Başkanı Joseph Blatter, Yunanistan Futbol Federasyonu'na gönderdiği mektupta, ''Sürekli uyarılara karşın yasal düzenlemelere gidilmedi'' dedi.Joseph Blatter'in mektubunda, Yunanistan'ın Spordan Sorumlu Bakanı Yorgos Orfanos'un, futbolla ilgili konularda yalnızca Yunanistan Futbol Federasyonu'nun karar almasını öngören yasal düzenlemeye gidileceğine ilişkin tüm taahütlerine karşın bunun gerçekleştirilemediğini kaydetti. Blatter'in, EPO'ya gönderdiği mektupta, FIFA Acil Konular Kurulu'nun, EPO'nun durumu hakkında görüştüğünü ve oybirliğiyle Yunan Federasyonu'nun uluslararası temaslardan men edilmesi kararının alındığı belirtildi.

Konu hakkında, spordan sorumlu bakan Yorgos Orfanos ile son olarak 29 Mayıs'ta Zürih'de olmak üzere bir dizi görüşme gerçekleştirildiğine dikkat çekilen mektupta, ''2005 yılı Eylül ayında, FIFA Yürütme Kurulu'nun, Yunanistan'ın da içinde bulunduğu 3 federasyona 15 Temmuz 2006 tarihine kadar, hükümetlerin sporla ilgili birtakım yasaları değiştirmeleri için zaman verildiği'' belirtildi. Blatter mektubunda, ''FIFA, ne yazık ki, tüm uyarılara ve Yorgos Orfanos'un, 4 Haziran tarihli mektubundaki, sporla ilgili yasanın, futbolla ilgili kararların yalnız federasyon tarafından alınmasını öngörecek biçimde değiştirilmesine dair taahhüdüne karşın buna itibar gösterilmediğini kaydetmektedir'' ifadesini kullandı.

Gıcık Şirin Gıcık Şirin
Üyenin Populer Konuları Yine Malübüz Trabzobspor 1 : Konya 2
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 466
favori
like
share