İshal olan bir bebeği anne sütünden kesmek çok yanlış. Aksine anne sütü daha çok verilmeli

Prof. Dr. Tufan Kutlu, annelerin ishal konusunda daha hassas olmalarını ve bebeklerinin beslenmesinde daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.
Ailelerin bebeklerini büyütürken karşılaştıkları en önemli problemlerin başında ishal geliyor. İshalin yanı sıra kilo kaybı, ateş ve iştah azalması gibi belirtilerle ortaya çıkan hastalık, dikkatli davranılmazsa çok ciddi sorunlara neden olabiliyor. Özellikle yaz aylarında daha sık karşılaşılan ishalde birçok etken rol oynuyor. Annelerin yaptığı en büyük yanlış bebeklerinin beslenme düzenini değiştirmek. İshal durumunda kesinlikle anne sütünün kesilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, emmeyen çocukların da yeme alışkanlığının değiştirilmemesi gerektiğini vurguluyor.


İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tufan Kutlu, son dönemlerde artış gösteren ishal vakalarına dikkat çekti. Kutlu, ishalde kaybedilen sıvıyı yerine koyabilmek için bol su içilmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiyede ishalin genellikle bakterilerden kaynaklandığını söyledi. Kutlu, Hastalık ishal dışında basit enfeksiyon belirtileri gösterir. Kilo kaybı, ateş, iştah azalması ve ilerleyen durumlarda kusmayla etkisini artıran hastalıkta annelerin çok bilinçli olması gerekiyor. diye konuştu. Annelerin genellikle ishalle birlikte bebeklerine verdikleri gıdaları azalttıklarına dikkat çeken Tufan Kutlu, bunun büyük bir yanlış olduğunu anlattı. İshal durumunda anne sütünün kesilmemesi hatta artan sıvı ve besin ihtiyacını karşılamak için bebeğin daha da sık emzirilmesi gerektiğini belirten Kutlu, Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek ishal süresini, emmeyen bebeklere göre çok daha fazla azaltır. dedi. Yapılan bir diğer yanlışlığın ise eczanelerden alınan ishal mamaları olduğunu açıklayan Kutlu, bu tür ürünlerin hastalığı tedavi etmede kullanılmaması gerektiğini ifade etti.

Su kaybı nasıl anlaşılır?

Eğer ishal 24 saatten fazla devam ederse, su kaybı varsa veya dışkıda kan görülüyorsa mutlaka doktora başvurulmalı. Su kaybının belirtileri ise, bebeğin huzursuz olması; fakat gözyaşının yetersiz olması, bebeğin gözlerinin ve bıngıldağının çökük olması, karın derisini çekip bıraktığınızda eski haline yavaş gelmesi, ağız ve dilinde kuruluk olması ve istekle su içmesidir.

Sıvı kaybına dikkat edilmeli

Bebek sıvı kaybına uğradığı için bol su verilmeli.

İçme suyu bu dönemde kaynatılarak içirilmeli.

Anne sütü alan bebekler emzirilmeye devam edilmeli.

Bebekler az; ama sık beslenmeli.

Bebek katı gıdalarla besleniyorsa pirinç lapası, kuru ekmek, patates ve muz püresi gibi nişastalı yiyecekler verilmeli.

İnek sütü ile beslenen bebeklere, bunun yerine yoğurt verilebilir.

Bir yaşın altındaki bebeklerde ishal kesici ilaçlar kullanılmamalı.

Bol bol yoğurt verilmeli.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2615
favori
like
share
minta Tarih: 22.07.2006 16:18
annelerin hijyene özen göstermesi derekiyor.teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 04.07.2006 09:26
teşekkürler özlemciğim ellerine saglık