Diyanet'ten Hacı adaylarına kötü haber. Hac için bu yıl yeni kayıt yapılmayacak..
Önceki yıllardan 190 bin kişinin hacca gitmek için sıra beklediğini hatırlatan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fikret Karaman, "Yığılmaları önlemek amacıyla bu yıl yeni kayıt yapılmayacak. Kutsal topraklara sadece, daha önce başvuranlar gönderilecek." dedi. Uygulama sayesinde önümüzdeki seneye bekleyen çok az sayıda hacı adayının kalacağını belirten Karaman, bazı adayların da hastalık veya başka bir nedenle haklarından vazgeçebileceğini, dolayısıyla yığılmanın önüne geçilmiş olacağını anlattı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı'nın verdiği bilgilere göre, 2005-2006 yılı hac mevsiminde kutsal topraklara gidebilmek için ülke genelinde 310 bin kişi müracaat etti. Kontenjan olmaması nedeniyle bunlardan sadece 120 bini götürülebildi. Kalan 190 bin adaydan gitmek isteyenler bu yıl başvuru sırasına göre değerlendirilecek.

Geçmiş yıllardan hac kaydı yaptırdığı halde kontenjan sıkıntısı nedeniyle gidemeyen 200 bine yakın hacı adayı bulunuyordu. Diyanet, yılbaşında yaptığı anket çalışması ile hacı adaylarının görüşlerini aldı. 195 bin adayın hangi kategoride hacca gideceği tespit edildi.

Hac işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Karaman, "Türkiye"ye tanınan kontenjan 70 bin kişi. Biz bütün hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz. Bu şartlarda bizim yeni kayıtlar yaparak halkımızı hacca gideceğine dair ümitlendirmemiz doğru olmaz. Kesin olarak söylüyoruz ki bu yıl yeni kayıtları kabul etmeyeceğiz." diye konuştu. Geçen yıl çekilen kuralar sonucuna göre kayıtların kabul edileceğini kaydeden Karaman, "Belirlenen kontenjana göre aday numaraları müftülüklerimiz vasıtasıyla ilan edilecek. Halkımıza gerekli duyuru yapılacak." bilgisini verdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ve Hac İşleri Daire Başkanı Seyfettin Ersoy ile birlikte Suudi Arabistan"da olduklarını aktaran Karaman, "Suudlu yetkililerle hac organizasyonu konusunda toplantılar yapıyoruz. Buradan çıkan sonuçları önümüzdeki 7-9 Temmuz 2006 tarihlerinde İstanbul"da düzenleyeceğimiz hac semineri ile duyuracağız." dedi. Öte yandan bu yıl hac için yeni başvuru alınmayacak olması, il müftülüklerini zor durumda bıraktı. Müftülüklerdeki yetkililer her gün yüzlerce kişinin kendilerini arayarak hac için kayıt yaptırmak istediğini, bu yıl başvuru alınmayacağını söylediklerinde ise "Benim ismimi bir yere yaz da zamanı gelince kayıt edersin." gibi garip tekliflerle karşılaştıklarını anlatıyor. Hiçbir yetkilinin böyle bir girişimde bulunmasının mümkün olmadığını kaydeden yetkililer, 2007 yılında hac kayıtlarının tekrar başlayacağını ve gitmek isteyen kişilerin bu tarihi beklemeleri gerektiğini bildiriyor.

Diyanet İşleri, hac kontenjanını artırmaya çalışıyor

Her yıl hac vazifesi için Türkiye'den kutsal topraklara 120 bine yakın vatandaş gidiyor. Kontenjanın artırılması talepleri sürekli dile getirilirken, halen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ve Hac İşleri Daire Başkanı Seyfettin Ersoy, bu konuda görüşmeler yapmak üzere Suudi Arabistan'da bulunuyor. Elde edilecek sonuçlar 7-9 Temmuz tarihleri arasında İstanbul'daki Hac Semineri'nde duyurulacak.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 802
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 08:39
Allah razı olsun
GÖRELELİ Tarih: 15.08.2006 21:34
keşke her isteyen gidebilse :5:
RuNDLL Tarih: 15.08.2006 18:00
Daha önceki senelerde başvurupta Hac vazifesini yerine getirememiş 200.ooo hacı adayı olduğu söleniyor bu senede kayıt yapılamadığından gitmek isteyipte ismini kaydettiremeyen en azından bu kadar insan daha var.
Hazır suudların kralı'da Türkiyedeyken sevgili muhteremler rica etselerdide bu kontenjanı bir seferliğine 200.ooo yapıp bu birikmeyi engelleserdi.
Dinini sadece dillerinde yaşatan siyaset malzemesi yaparak halkı sömürenlere sesleniyorum.
Dini vazifelerini yerine getirmeye çalışanlara yardımcı olmamak İYİ OLMAZ
aliozay Tarih: 05.07.2006 12:38
evet ülkemiz bu konuda biraz pasif kalıyo :79:
akilles Tarih: 05.07.2006 11:36
Dünya da o kadar çok insan Hac vazifesini yerine getirmek istiyor kii, Kısmet olanlara ne mutlu.Ülkemizde de sanırım bu organizaston zayıf kalıyor :79: