[COLOR=coral]Batılı kadınların büyük bir bölümü için beslenme çok duyarlı bir konu. Beslenme düzeniyle ilgili baskılar ve besinlerin tanıtımında güdülen hedefler bir yana, beslenmenin kadın beyninin yiyeceklere gösterdiği tepkiyle de ilintili olduğu anlaşılıyor.

Londra Kings College Psikiyatri Enstitüsü uzmanlarından Rudolf Uher ve arkadaşları erkekler ve kadınlardan oluşan 18 deneğin normal beslenme ya da 24 saat aç kalmaları sonucunda beyinlerinin besinlere nasıl bir tepki gösterdiğini anlamak için manyetik titreşimli görüntüleme yönteminden (fMRI) yararlandılar.

Sonuçta, deneklere yiyecek görüntüleri gösterildiğinde ya da tatmaları için yiyecekler verildiğinde beynin besinle ilgili görsel bilgileri işlemden geçiren bir bölümünün kadınlarda, aç olsun ya da olmasınlar, erkeklere kıyasla çok daha etkin duruma geçtiğine tanık olundu.

Erkeklerden farklılar

Oysa, yiyecekle ilgili olmayan görüntüler gösterildiğinde böyle bir farkın meydana gelmediği gözlendi.

Beyinde en güçlü etkinliğin oksipitotemporal kortekste olduğu görüldü. Beynin bu bölgesi, söz gelimi açlık ve haz duygularını doğuran, öteki bölgeleri denetleyen ve yiyeceğe nasıl tepki gösterdiğini yansıtan bir bölge. Veriler kadınların bu uyarılara tepki verirken çok daha bilinçli davrandıklarını ve enine boyuna düşünerek karar verdiklerini gösteriyor.

Uher, bunun kadınlarla erkekler arasındaki biyolojik farklılıklardan kaynaklanabileceğine, ancak kadınların beslenmeye daha karmaşık bir tepki göstermelerinin özellikle de toplumsal baskıdan kaynaklandığına inanıyor.

Ancak John B. Pierce Laboratuvarından Angelo del Parigi salt fMRI görüntülerinden yola çıkarak bu durumun doğuştan kaynaklanan farklılıklara ya da sonradan edinilen bir sürece bağlanamaycağına dikkat çekerek, Uherin bu görüşünün doğrulanması için araştırmanın çok daha kapsamlı bir biçimde sürdürülmesi gerektiğine inanıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 544
favori
like
share
minta Tarih: 21.07.2006 13:10
paylaşım için teşekkürler
sennur Tarih: 05.07.2006 22:19
ilginç sonuçlar ,teşekkürlerbizimle paylaştığınız için cadıkız :70:
ozlems_o Tarih: 05.07.2006 16:38
kadın işte en doğrunuz bilir

sağol CADIKIZ