Kansere karşı değiştirilmiş virüsABD Alabama Üniversitesi Gen Terapisi ve Kanser Araştırmaları Bölüm Başkanı Prof. Dr. David Curiel, laboratuvar ortamında değiştirilen virüslerle, normal hücrelere zarar vermeden kötü huylu tümörlerin yok edilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

İstanbul'a bir konferansa katılmak için gelen David Curiel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, virüslerle yapılan viroterapiye (virüslerle yapılan tedavi) ''hedeflenmiş tedavi'' denildiğini ve 5 yıldır uygulandığını söyledi. Viroterapinin, kanser hastaları için gen tedavisinden çok daha ileri bir aşama ve önemli bir adım olarak görüldüğünü kaydeden Curiel, bu nedenle hızla insan deneylerine başlandığını bildirdi.

David Curiel, ''Doğada virüsler milyonlarca yıldır var. Bugüne kadar virüslerle yapılan viroterapide, virüsleri doğada bulunduğu haliyle kullanıyorduk. İlk yapılan çalışmalarda bu ajanların güvenli, ama yeterince güçlü olmadıkları anlaşıldı. İlk geliştirilen viroterapi ajanları, kanseri tedavi etmiyordu'' dedi. Bu nedenle laboratuvarda yeni viroterapi ajanları geliştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Curiel, şunları kaydetti: ''Laboratuvarda çalışmalar yapıp, virüslerin iyi yönlerini kullanmaya çalışıyoruz. Bunları çok değiştiriyoruz. Kötü yanlarını ortadan kaldırıyor, iyi yönlerini daha fazla geliştiriyoruz. Virüs hücreyi nasıl görüyor, hücrenin içine nasıl giriyor, nasıl bu özellikleri kopyalıyor... Bunları istediğimiz gibi değiştirip, olduğundan farklı hale getiriyoruz. Hücrenin bunu görüp algılaması farklı oluyor. Daha hızlı görüyor, algılıyor. Yapmak istediğimiz, (virüsü vücuda enjekte edelim, o gitsin tümör hücresini bulsun, öldürsün. Ancak normal hücrelere zarar vermesin). O yüzden hedeflenmiş tedavi diyoruz. Bu, virüslerle ilgili yapılan çalışmaların yeni bir aşaması.''

Prof. Dr. David Curiel, değiştirilmiş virüslerin bugüne kadar 12 farklı kanser türünde denendiğini ifade ederek, 20'den fazla değişik klinik çalışmaya 300'den fazla hastanın katıldığını, baş ve boyun kanseri olan hastalarda biraz iyileşme gözlendiğini bildirdi. Kendisinin de bunu yumurtalık kanserinde uyguladığını belirten David Curiel, ABD Ulusal Sağlık Kuruluşunun önümüzdeki 20 yılda geliştirilecek kanser tedavisi için bir program hazırladığını ve hedeflenmiş tedavilerin, bunun üst sıralarında yer aldığını sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 530
favori
like
share
minta Tarih: 21.07.2006 13:06
teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 07.07.2006 09:38
degerli bilğilerin için teşekkürler
ozlems_o Tarih: 06.07.2006 17:54
bilgiler için çok sağol kusen
ozturk Tarih: 06.07.2006 12:23
büyük başarı...