hipo tansiyon - tansiyon düşüklüğü neden olur - tansiyon neden düşer - düşük tansiyon için ne yapılırKalbimiz kanı damarlara şiddetle basarsa yüksek tansiyon, zayıf şekilde basarsa düşük tansiyon oluşur. Düşük tansiyon, aslında bir hastalık değil. Tam tersine normalin biraz altında olması kalp-damar hastalıklarından daha uzak olmak anlamına geliyor. Büyük tansiyonu 12, küçük tansiyonu 8 olanlar normal; büyük tansiyonu 13.5, küçük tansiyonu 8.5'in üzerinde olanlar yüksek; büyük tansiyonu 10, küçük tansiyonu 6'dan az olanlar da düşük tansiyonludur.

Ne zaman tehlikelidir?

Belirli bir aşamaya kadar sorun yaratmaz. Ancak küçük tansiyon çok uzun süreler 7'den düşük kalırsa tehlikeli sonuçlar doğurur. Mesela hasta şoka girebilir.

Tansiyon düşüklüğü neden olur?

En çok karşılaştığımız neden kansızlık. Ayrıca tuz eksikliği, sıcak çarpmaları, sıvı kaybı, kadınlarda regl, beslenme bozuklukları da neden olabilir. Başka bir hastalık habercisi de olabilir. Örneğin hormonal bozukluklar, enfeksiyonlar, kalp yetersizliği, kalp kapağı darlıkları tansiyonun devamlı düşük seyretmesine neden olabilir. Ayrıca idrar söktürücüler ve düzensiz tansiyon ilacı kullanımı da buna yol açabilir.

Belirtileri neler?

Birdenbire ayağa kalktığınızda başın dönmesi en önemli belirtidir. Bitkinlik, baygınlık, kalp çarpıntısı, yorgunluk, halsizlik el ve ayaklarda üşüme, morluk, göz kararması ve çabuk yorulma diğer belirtiler arasında.

Tedavi edilebilir mi?

Düşük tansiyon için bir ilaç yok. Sürekli yaşanan bir tansiyon düşüklüğü yoksa hastanın bilincini kaybetmemesi için çok yavaş hareket etmesi, ayaktaysa acilen oturtulması gerekli. Bacakların yüksek bir yere konulması da etkili olabilir.

Uzun süre aç ve susuz kalmak tansiyonu düşürebilir. Sıvı kaybı varsa yerine konur. Yüksek ateş ortaya çıkmışsa bu kontrol altına alınır. Tansiyonu düşük olanlar gıdalarına dikkat etmeli, aşırı sıcak ve yorgunluktan uzak durmalı. Yemeklerden sonra bir fincan kahve tansiyonu düzene sokabilir.

Tuzlu ayran içmek de yararlı olabilir. Ama sürekli görülen tansiyon düşüklüğünde doktora gidilmeli.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3012
favori
like
share