[COLOR=coral]P
sikiyatri uzmanlarına göre altı çeşit takıntılı aşk türü var. Erkekler genelde platonik aşık. Çoğunlukla kadınlarda görülen beş takıntı ise bazen öldürücü bile olabiliyor.Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Funda Güdücü, ölesiye seven, sevdiğinin yaşamının her anına müdahale eden kişilerin aşkından uzak durulmalı diyor. "Takıntılı Aşklar" başlıklı kitabını eylülde yayınlamayı planlayan Dr. Güdücü, takıntılı aşıkların, partnerlerini yaşamlarının odak noktası haline getirdiklerine dikkat çekiyor. İşte takıntılı aşk türleri ve sonuçları:

ÖLDÜREBİLİR
Sınırda kişilik bozukluğu olarak tanımlanan borderline kişiler, birlikte oldukları insanı sürekli kontrol altında tutuyor ve tehdit ediyor. Borderline'ler aşktan sevgililerini öldürebiliyorlar.

EZİYETE RAZI
Yine kadınlar arasında çok görülen bağımlı aşk, aşkı dışında nefes alamayanları tarif ediyor. Terk edilmektense aşık oldukları kişinin kölesi olmayı, dayak yemeyi göze alıyor.

MANTIK DİNLEMİYOR
Erotomanik aşıklar, üst düzey yöneticilere aşık olmaya doyamıyorlar. Aşık oldukları kişinin, bu aşktan haberi olmasa da onların da kendilerine aşık olduğuna inanıyorlar. O kişi tarafından reddedilmeyi olumlu bir şey olarak görebiliyorlar. Bu nedenle tedavileri çok zor.

ŞÜPHELENİYOR
Paranoid aşıklar, birlikte oldukları kişiyi sürekli kıskanıyor. Sevgiliye gelen her telefondan sonra bir tartışması çıkabiliyor. Paranoidler sık sık, kişinin cep telefonunu, eşyalarını karıştırıyor.

SALDIRGAN
Antisosyaller ise koruyucu ve güçlü görünerek kadınları etkileyebiliyor. Ancak bir süre sonra koruyucu tavır yerini saldırganlığa bırakıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 970
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 09.07.2006 22:29
:20: çok kötü bi durum.. kimsenin yaşamamsı dileğiyle

sağol CADIKIZ