Her 5 kadından ve her 10 erkekten birinde görülen migren tipi baş ağrısı, aşırı ilaç kullanan kişilerde daha şiddetli ağrılara yol açıyor. İşte migrende bilinmeyen yönler:
Alman Hastanesi Nöroloji Departmanından Prof. Dr. Mustafa Ertaş, migren tipi baş ağrısı ile gerilim tipi baş ağrısının en sık karşılaşılan baş ağrısı tiplerinden olduğunu söyledi.
Migren ataklarının kişiye günlük hayatında büyük sıkıntılar çektirdiğine değinen Prof. Dr. Ertaş, migrenli kişilerin zaman zaman 1-2 günlük baş ağrısı atakları olurken, ağrı sırasında ışıktan, sesten rahatsız oluyor ve mide bulantısı hissediyorlar. Migren ağrıları, sinirsel ağrılara göre daha şiddetli olup, kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirmesinde büyük engel teşkil ediyor dedi.
İlaçla ağrıda müzminleşme
Prof.Dr, Mustafa Ertaş, aşırı ilaç kullanan migrenli kişilerde ağrıların her geçen gün müzminleştiğini de anlattı:
Türkiyede ortalama her 100 kişiden 5inin her gün başı ağrımaktadır. Bu kişilerin yüzde 80inde baş ağrısının nedeni ise fazla ağrı kesici ilaç kullanımından kaynaklanmaktadır.
Kişinin her gün baş ağrısı çekmesinin nedeni çoğu zaman bu ilaçların içinde bulunan ergotamin maddesidir.
Çoğu zaman bu ilaçları haftada iki kez bile kullanmak, kişinin her gün migren ağrısı çekmesine yol açar. Hastalar önceleri bu ilaçlar kendilerini iyileştirdikleri için memnundurlar, fakat kaçınılmaz bir şekilde ağrılar sıklaşır ve içinden çıkılmaz bir hale gelinir.

Sonuçta bu ilaçlar her gün çok sayıda alınır hale gelinir ve ardından bu ilaçlara bağlı başka sorunlar çıkar. Hastalar bu duruma ilacın neden olduğunu fark etmediklerinden, çaresizce ilaç tüketmeye devam ederler.

İlaç almamak kriz nedeni
Migren hastalığının tedavisinde günümüzde oldukça başarılı bir noktaya gelindiğinin altını çizen Prof. Dr. Mustafa Ertaş, aşırı ilaç kullanmaya bağlı olarak sıklaşmış migrenin tedavisinde ise büyük güçlük yaşandığını söyledi.
Prof. Dr. Ertaş, kişinin kendiliğinden ilacını azaltma gücüne çoğu kez sahip olamayacağını anlattı:
"Kişi ilacını almadığında şiddetli krizler kendini beklemektedir. Oysa migrenli hastalar günümüzde bu konuda özelleşmiş merkezlerde baş ağrısı uzmanlarınca yönlendirilmektedirler.
Bunun yanı sıra, hastanede kısa bir süre yatırılarak doktor gözetiminde tedavi edilen hastaların hemen hemen tümü günlük baş ağrılarından kurtulmaktadırlar
Kanadalı ve ABDli bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar, migren ağrısı çekenlerin felç geçirme riskinin iki kat arttığını ortaya çıkardı.
British Medical Journalda yayımlanan raporda, baş ağrısıyla felç arasındaki bağlantıya dair yapılan 14 araştırmaya göre, hafif baş ağrısı çekenlerde de risk artıyor.
Kadınlar üzerinde yapılan üç araştırmaya göre ise migreni olan ve doğum kontrol hapı alanlarda felç riski, ilaç almayanlara oranla sekiz kat artıyor.
"Migren, felç için bağımsız bir risk faktörü"
Washington Üniversitesinden sinir hastalıkları mütehassısı Ali Sami, çalışma sonuçlarının, migrenin, felç için bağımsız bir risk faktörü olduğunu ortaya çıkardığını söyledi.
Sami ve Montrealdeki Royal Victoria Hastanesinden Mayhar Etminan ile çalışmaya ortak olan meslektaşlarına göre risk, baş ağrısı sırasında beyne giden kan oranında azalma olmasına bağlı olarak artıyor.
Beyne giden atardamarı veya damarı tıkayan kan pıhtılaşmasının neden olduğu bölgesel anemi ise felç türlerinin en yaygını olarak biliniyor.
İngilterede her sekiz kişiden biri migren hastası
Migrenin beyni etkilediği 1990larda keşfedildi
Bilim adamları, migren hastalığının beyin hücrelerini öldürerek sağlıklı düşünmeyi engellediğini açıkadı.
Hollandanın Leiden Üniversitesinde yapılan araştırma sonuçları İngiliz Daily Mail ve Daily Express gazetelerinde yayımlandı.
Migren hastalarının zamanlama ve planlama konularında başarısız olduğunun belirtildiği araştırmada, ağrıların önüne geçilmemesi durumundu kişinin beyninde kalıcı hasarların oluşabileceği kaydedildi.
Araştırmada, 400 yetişkinin manyetik rezonanslı beyin tomografilerini inceleyen bilim adamları, insan beynindeki konuşma ve denge mekanizmalarını yöneten cerebellum adlı bölgenin migren ağrıları sonucu büyük ölçüde hasar gördüğünü saptadı.
Kadınlarda iki kat fazla
Migrenin baş ağrılarının yanı sıra mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklara da yol açtığını belirten uzmanlar, migreni olan kişilerin sinir sistemlerinin zayıf olduğunu da vurguladı.
Uzmanlar kadınların erkeklere oranla migrene yakalanma riskinin iki kat daha fazla olduğunu da ortaya koyarken migrenin asıl nedeninin henüz belirlenemediğini ancak vücuttaki hormonal dengenin değişmesiyle ortaya çıktığını kaydetti.
New Yorkdaki Albert Einstein College of Medicine Üniversitesinden Prof. Richard Lipton ise ayda dörtten fazla baş ağrısı çekenlerde migren hastalığının olabileceğini ve kişilerin hemen doktora başvurmaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu.
Kısmi kronik hasarlara yol açıyor
Londrada düzenlenen Uluslararası Migren Sempozyumunda konuşan Profesör Lipton, "1990larda migrenin beyni etkilediğini keşfettik. Bugünse beyinde kısmi kronik hasarlara yol açtığını görüyoruz...
"Günümüzde migren, 20 yıl önceki kalp hastalıklarının teşhisiyle benzerlik gösteriyor. Bugünden başlayarak yeni tekniklerle farklı tedavi yöntemleri geliştirmeliyiz" dedi.
Migrene yakalanan kişilerin yüzde 60ının tedavinin mümkün olmadığını düşünmesi nedeniyle doktora başvurmadığına değinen Lipton, sıklıkla baş ağrısı çeken kişilerin kontrolden geçmeleri gerektiğini vurguladı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 543
favori
like
share
minta Tarih: 21.07.2006 08:03
paylaşım için teşekkürler ..
refik Tarih: 12.07.2006 11:03
paylaşımların için teşekkürler
ozturk Tarih: 07.07.2006 13:32
teşkür su perisi...
ozlems_o Tarih: 07.07.2006 12:57
ilaç kullanarak bağışıklık sistemini zayıflatıyoruz sonra da agrılar daha da şidetlenio çok doğru walla

verdiğin bilgiler için çok sağol SU PERİSİ