[COLOR=coral]Bakan Çubukçu: Dayak yiyen kadınların çoğu eşlerini haklı buluyor. Yeni

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, araştırmalara göre kadınların, yemeği yakması, kocasına karşılık vermesi, kadının parayı lüzumsuz yere harcaması, çocukların bakımını ihmal etmesi ve cinsel ilişkide bulunmayı reddetmesinin, kocaları tarafından fiziksel şiddete maruz kalma nedenleri arasında yer aldığını bildirdi. Çubukçu, gelir getiren veya gelir getirmeyen işte çalışmalarına göre değişse de kadınların yüzde 30u ile yüzde 61inin bu gerekçelerle kocasının kendini dövmesini haklı bulduğunu açıkladı.

Nimet Çubukçu, CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun ve CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu´nun, "Kadına yönelik şiddet" içerikli soru önergelerini yanıtladı.

Sağlık Bakanlığı´nın 2003 yılında yaptığı Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmaları verilerine dayanarak verdiği yanıtta Çubukçu, kadınların, yemeği yakması, kocasına karşılık vermesi, kadının parayı lüzumsuz yere harcaması, çocukların bakımını ihmal etmesi ve cinsel ilişkide bulunmayı reddetmesinin, kocaları tarafından fiziksel şiddete maruz kalma nedenleri arasında yer aldığına dikkat çekti. Çubukçu´nun verdiği bilgiye göre, bu nedenlere bağlı olarak kocasının kendisini dövmesini haklı bulan kadınların, yaş ve eğitim durumlarına göre dağılımı şöyle:

"-15-49 yaş grubundakilerin yüzde 39´u,

-15-19 yaş grubundakilerin yüzde 63´ü,

-45-49 yaş grubundakilerin yüzde 39´u,

-İlkokul bitirmemiş kadınların yüzde 62´si,

-Lise ve üzeri eğitim almış kadınların yüzde 8.8´i,

-Batı bölgelerinde yaşayan kadınların yüzde 32.5´i,

-Doğu´da yaşayan kadınların yüzde 49´u,

-İşi olmayan kadınların yüzde 38´i,

-Gelir getiren bir işte çalışanların yüzde 30´u,

-Gelir getirmeyen bir işte çalışanların yüzde 61´i"

ÜÇ AİLEDEN BİRİSİNDE FİZİKSEL ŞİDDET UYGULANIYOR

Bakan Çubukçu, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü´nün "Aile İçi Şiddetin Sebep ve Sonuçları" konulu araştırma sonuçlarının, aile içerisinde kadına ve çocuğa doğrudan uygulanan şiddetin azımsanamayacak bir oranda olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Çubukçu, araştırma bulgularını ise şöyle özetledi:

-Araştırma bulgularına göre fiziksel şiddete ailelerin yüzde 34´ünde rastlanmaktadır. Sözlü şiddetin rastlandığı hanelerin oranı yüzde 53´ü aşmaktadır. Çocuklara yönelik fiziksel şiddete rastlanma olasılığı ise en az yüzde 46 olarak hesaplanmıştır. Teorik olarak en fazla puan 53 olarak tespit edilmişken yüzde 46´lık bir oranın oldukça fazla olduğu söylenebilir.

-Şiddet uygulanan hanelerin yüzde 75´inde çocuklar şiddete şahit olmaktadırlar. Şiddeti gözlemleyen çocukların gösterdikleri tepkilerin içinde en sık rastlanılanı yüzde 54´lük bir oranla ´korku´ olmuştur. Çocukların yüzde 16´sı tepkilerini ´babayı sevmemek´ şeklinde göstermektedirler. Şiddete tanıklık eden çocukların yüzde 7´si ´hiç ses çıkarmamakta´dır.

-Çocukların yüzde 45´i ´içlerine kapanmak´ şeklinde tepki vermekte. Yüzde 5´i ise tepkilerini ´saldırgan davranmak´ şeklinde ortaya koymaktadır.

-Şiddeti uygulayan kişilerin yüzde 31´i çocuklara şiddet davranışı göstermezken, yüzde 19´u çocuklara da şiddet uygulamaktadır. Şiddeti uygulayan kişinin çocuklara nasıl davrandığı sorusu yüzde 51´i tarafından cevapsız bırakılmıştır.

-Bununla birlikte şiddete maruz kalan kadınlar açısından aynı soru yöneltildiğinde, şiddete maruz kalan kadınların yüzde 28´i çocuklarını dövmediklerini, yüzde 27´si ara sıra dövdüklerini, yüzde 25´i çocuklarını dövdüklerini belirtirken, yüzde 20´si ise bu soruyu yanıtlamamışlardır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 487
favori
like
share
Lmanyaks Tarih: 23.10.2006 15:00
ilginç ......
CADIKIZ Tarih: 11.07.2006 11:43
Evet cok ilgic, :79:
bekir__ Tarih: 11.07.2006 07:33
Allah Allah...