Vizyona Giriş Tarihi
21.07.2006

Türü
Aksiyon

Ülke
Avustralya / ABD

Süresi ve Yapım Yılı
154 dakika - 2006

Yönetmeni
Bryan Singer

Oyuncular
Brandon Routh
Kate Bosworth
James Marsden
Frank Langella

Senaryo
Michael Dougherty, Dan Harris

Müzik
John Ottman

Görüntü Yönetmeni
Newton Thomas Sigel

Dünyanın O'na hiç bu kadar ihtiyacı olmamıştı

Çoktan ölmüş bir gezegenden gelen Superman, Kansastaki Kent çiftliğinde kendisini evlat edinen karı koca Kentler tarafından büyütülmüş, Kal-El olan adı Clark Kent olarak değiştirilmiştir. Kal-El, insanlar arasında büyümüş olsa da onlardan değildir. Dünya isimli gezegende Clark, insanların sadece hayal edebilecekleri şeyleri yapabilmektedir. Öte yandan, onlarla birlikte yaşamayı sürdürebilmek için çifte bir yaşam sürmesi gerekmektedir: Yumuşak başlı, iddiasız Clark Kent ile dünya yardım için feryat ettiğinde gizlice dönüştüğü Çelik Adam...

Ama beş yıl önce gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuş ve bu sürede yeryüzündeki krizlerine cevap verecek kimse olmamıştır. Yokluğunda, Metropolis ve ötesinde suç oranları yükselmiştir; üstelik buna Lex Luthorın yakın gelecekte yapmayı planladığı yıkım dahil bile değildir. Zira hapisten çıkan Lex Luthorın amacı, Supermanin teknolojik sırlarını kendi kişisel kazanım ve zaferleri için kullanmaktadır.

Daily Planetin yıldız muhabiri ve Supermanin hayatının aşkı Lois Lane de, Supermanin tek söz söylemeden çekip gitmesinin yarattığı yıkıntıyı atlatmış; hatta Dünyanın Supermane Neden İhtiyacı Yok başlıklı yazısıyla Pulitzer Ödülü bile kazanmıştır. O şimdi büyütecek oğlunu ve yeni nişanlısını düşünmelidir.

Ama Supermanin evrendeki yerini arayışı, Kent çiftliğinde, bildiği tek ailenin yanında son bulur. Kaderi Metropolistedir. Loisin gözüne tek bir bakışı, gerçek evinin, kusurlu ama özünde iyi insanların yaşadığı bu Dünya olduğunu fark etmesine yetmiştir. Dönüşünün üzerinden daha birkaç saat bile geçmeden Lexin planları meyvelerini vermeye başlayınca, dünyanın Supermane hiç şimdiki kadar ihtiyacı olmadığı anlaşılacaktır...
Küresel bir Süper Kahraman...
Dünyanın en sevilen süper kahramanlarından Supermanin yeni macerası Superman Dönüyorun yönetimini, X-Men serisinin ilk iki filmi ile Olağan Şüpheliler filmlerinin yönetmeni Bryan Singer üstlenmiş. Etkileyici görsel efektleriyle hayranlarını bir kez daha sinema salonlarına dolduracak filmin başrollerinde yeni oyuncu Brandon Routhun yanı sıra Kate Bosworth, James Marsden, Frank Langella, Eva Marie Saint, Parker Posey, Kal Penn, Sam Huntington ve Kevin Spacey kamera karşısına geçmiş. Filmin senaryosunu Michael Dougherty ile Dan Harris kaleme almış. Görüntü yönetimini Newton Thomas Sigelin gerçekleştirdiği filmin müziklerini ise John Ottman hazırlamış.

1938 yılında çizgi kahraman olarak karşımıza çıktığından beri dünya kültürünün en çok tanınan figürlerinden biri olan Superman hakkında yönetmen Singer, Supermanin bilinmediği tek bir ülke yoktur diyor ve ekliyor: S amblemini ücra bir ormana bile götürseniz yüzde elli tanınma şansı vardır. Bu açıdan küresel bir Süper Kahraman. Singer sözlerine şöyle devam ediyor: Erdemi, yenilmezliği ve uçma yeteneğini şahsında birleştirmesi, onu bana ve daha pek çok insana çekici kılan şey. Doğru olanı yapmak, karşınıza çıkan her zorluğu aşmak ve gökyüzünde süzülebilmek& hepimiz hayatımızın bir noktasında onun gibi olmanın nasıl bir şey olacağını hayal etmişizdir.

Karaktere karşı her zaman duygusal bir zaaf hisseden Singer, bu nedenle filmde Süper Kahramanı nereye götürmek istediği konusunda net bir vizyona sahipmiş: Supermanle ortak yönümüz evlatlık olmamız. Ben de tek çocuktum, o da tek çocuk. Bu çok temel nedenlerden ötürü, onunla aramda her zaman gerçek bir bağ hissettim ve bu yüzden hep en sevdiğim Süper Kahraman oldu. İşte bu yüzden kendi Superman hikayemi kendime göre anlatmak benim için çok önemliydi.

Superman Dönüyorun oyuncularından Frank Langella ise film için, Toplum ve dünya Richard Donnerın filminden bu yana geçen otuz yılda o kadar büyük değişim yaşadı ki... Superman, insanların birkaç saatliğine büyük bir kutu patlamış mısır ve kocaman bir meşrubatla oturup, birinin ayaklarını yerden kesmesine gerçekten ihtiyaç duyduğu bir zamanda geri geliyor bence diyor.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1178
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 19:15
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
YaNLIz-eFe Tarih: 08.10.2006 01:43
eline saglik paylasimin icin tesekkürler
kisses4life Tarih: 18.08.2006 10:21
harikasin saol
coupeamg Tarih: 04.08.2006 17:56
sagol eline saglik tsk
necip Tarih: 26.07.2006 14:01
paylasımın ıcın tesekkurler yeni eskısı gıbı olur ınsALLAH
muratti17 Tarih: 26.07.2006 12:39
abi ben bu filmi nasıl indiricem
muratti17 Tarih: 26.07.2006 12:34
teşekkürler ellerine sağlık çocukluk günlerime dönüyom
BaharD Tarih: 26.07.2006 00:48
tesekkurler guzel bi is olmus :85:
osk Tarih: 16.07.2006 12:37