İtalya'nın Dünya Şampiyonu olmasının ardından, ülkede 4 önemli kulübün yargılanmakta olduğu şike skandalıyla ilgili olayların üzerine tümüyle sünger çekilmesi gibi bir eğilimin söz konusu olmadığı bildirildi.
Kimi siyasiler tarafından, Gökmavililerin dünya şampiyonluğu durumunda af çıkarılması için dile getirdikleri öneriler kabul görmedi. Başbakan Romano Prodi dahil olmak üzere, siyasilerin ezici çoğunluğu şike skandalının affedilmesine karşı çıkıyor. Bununla birlikte, İtalya'nın futbolda Dünya Şampiyonu olmasının ardından, yargılama işini üstlenen jüriye, suçlanan kulüplere şefkatle yaklaşılması, bir başka deyişle çok ağır ceza verilmemesi konusundaki çağrılarda da artış gözlendi.

Af önerisini ilk kez gündeme getiren kişi konumundaki İtalya Adalet Bakanı Clemente Mastella, ''Ben, af diye birşeyden sözetmedim. Ama yargının, Berlin'deki dünya şampiyonluğunu gözönüne alarak karar vermesini istedim'' dedi.

Mastella, La Repubblica'daki demecinde, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Olanlara sünger çekilsin demedim. Yalnızca bize onur ve prestij sağlamış kimseleri yargılarken dikkatli davranılmalı diyorum. Cezalandırmanın türlü biçimleri olabilir. Benim dileğim, bir kentin, taraftarların, hisseleri borsaya sunulmuş kulüplerin, o hisseleri almış yatırımcıların da cezalandırılmış konuma düşürülmemeleridir.''

AC Milan Kulübü Başkanı ve eski başbakan Silvio Berlusconi de, ligden düşürmenin binlerce taraftarı da cezalandırma anlamına geleceğini savunarak, ''Taraftarları cezalandıramayız. Dolayısıyla cezalar kulüplere değil, olaya karışan kişilere verilmelidir'' diye konuştu.

Merkez sol koalisyondaki en büyük ortak konumundaki Solun Demokratları Partisi'nin genel sekreteri Piero Fassino da, FC Juventus'un Üçüncü Lig'e (Serie E) düşürülmesinin kendisini üzeceğini dile getirerek, ''Bir taraftar olarak Serie C'ye düşürülmek bana acı veriyor, dolayısıyla yargıyı şefkat gösterip insafa çağırıyorum'' dedi.

Buna karşılık siyasilerin büyük bölümü, Dünya Kupası'ndaki başarı ile futboldaki şike skandalının birbirinden ayrı değerlendirilmesi görüşünde birleşiyor. İtalya Meclis Başkanı Fausto Bertinotti, ''Af anlamına gelecek herşeye kesinlikle karşıyım. Bu, halkın büyük bölümündeki futbol tutkusuna ihanet olur" dedi. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema da, ''futbol sistemindeki bu tür kirliliklerin mutlaka temizlenmesi gerektiği'' görüşünde.

İtalya Gençlik Faaliyetleri ve Spor Politikaları Bakanı Giovanna Melandri'ye göre, İtalya'nın Dünya Kupası Şampiyonu olması, şike skandalına karışanların gözünün yaşına bakılması anlamına gelmemeli. Melandri, ''Futbolda yeni bir sayfa açılmalı. Dolayısıyla kimsenin gözünün yaşına bakılmamalı. Televizyonların yayın hakları da dahil, tüm kuralların yeniden yazılması gerekir'' dedi.

FC Juventus, AC Milan, ACF Fiorentina ve SS Lazio'nun şike skandalı nedeniyle yargılandıkları dava konusunda, siyasilerin birbirleriyle taban tabana zıt yaklaşımlar sergilemeleri de dikkati çekti. Yumrukta Gül Partisi'nden Salvotore Buglio, ''Ligden düşürme olmamalı. Bence, Juventus yine Birinci Lig'de kalmalı'' dedi. Buna karşılık Ulusal İttifak Partisi'nden Maurizio Gasparri ise, ''Affa kesinlikle hayır. 4 kulüp de düşürülmeli'' diye konuştu.

İtalya'da 1982'deki dünya şampiyonluğu, futbolda affı da beraberinde getirmişti. O dönemde Gökmavililerin Dünya Şampiyonu olmaları nedeniyle, futboldaki bahis skandalından 1980'de ceza almış olan kişiler için af çıkarılmıştı. Ancak bu kez, Gökmavililerin Dünya Şampiyonu olmalarının, şike skandalı için bir affa yol açması beklenmiyor.

İtalya Milli Takımı'nın kaptanı Cannavaro da, bugün La Stampa'da yayımlanan demecinde, ''Af konusundaki söylentiler beni ilgilendirmiyor. Hata yapan, bedelini de ödemelidir. Juventus'ta kalacak mıyım? Bunu daha sonra konuşuruz'' dedi.

Teknik direktörlük de yapmış olan Marco Tardelli ise, ''Şike skandalına af, dünya şampiyonluğumuza leke düşürülmesi demek olur. Affı, oyuncular da istemiyorlar'' diye konuştu.

İtalya Futbol Federasyonu Olağanüstü Komiseri Guido Rossi de, Dünya Kupası şampiyonluğunun, şike skandalı için Roma'da oluşturulan mahkemenin vereceği kararları etkileyeceğine olasılık vermediğini söyledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 512
favori
like
share