Prof. Dr. Mehmet Ünal, depresyonun, biyolojik sağlık ya da maddi yönden hiçbir problemi olmayanlarda da görülebildiğini bildirdi.

Çukurova Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Ünal, depresyonun, biyolojik sağlık ya da maddi yönden hiçbir problemi olmayanlarda da görülebildiğini bildirdi. Ünal, depresyonun gerek bireyi gerekse de toplumu derinden etkileyen son derece yaygın bir psikolojik rahatsızlık olduğunu, her 5 kişiden birinin hayatının belli bir döneminde buna yakalanma riskine sahip olduğunu bildirdi. Depresyonun sadece maddi ya da manevi yönden problemli kişilerde görüldüğü yönünde yanlış bir inanış bulunduğunu vurgulayan Ünal, oysa günümüzde hiçbir sıkıntısı olmayanların da bu problemle karşı karşıya kaldığının görüldüğünü vurguladı.

Hiçbir şeyden zevk almama
Ünal, depresyonlu bireylerin üzgün ve kederli bir duygu durumu içinde olduklarını, kendilerini yorgun ve bitkin hissettiklerini belirterek, Çoğu kişi bu durumu hava değişimine ya da yorgunluğa bağlar ancak, depresyon belirtileri olduğu hiç akla gelmez dedi.

Uyku düzensizliği, uyku kalitesinde düşüklük, hiçbir şeyden zevk almama, konsantre olamama, unutkanlık, saç dökülmesi, mide ve bağırsak problemleri, kol ve bacaklarda kasılma, uyuşma ve baş ağrısının depresyonun en önemli belirtileri olduğuna dikkati çeken Ünal, şunları söyledi:
Çoğumuz bunların aslında kolaylıkla tedavi edilebilir olduğundan habersiz şekilde bu sorunlarla yaşamaya devam ederiz. Teşhis konulup önlem alınmadığı takdirde psikolojik sorunlar öylesine büyük bir boyut kazanır ki ölüm ve intihar düşünceleri bile gündeme gelebilir.

Aşırı doyum tehlikeli
Ünal, kişiler depresyon belirtilerini, hiçbir maddi ve manevi sıkıntı olmamasına rağmen yaşıyorsa problemi bulmanın ve çözüm üretmenin daha zor olacağını ifade ederek, şöyle devam etti: Kişinin depresyona neden olacak problemi yoksa, aşırı doyum yaşıyor demektir. Bazı kişilerin öylesine yaşantıları vardır ki hem mesleki kariyerleri hem aile düzenleri hem de parasal güçleri yönünden birçok insanın hayal ettiği noktada olmalarına rağmen mutsuzdurlar. Bunun nedeni her şeyi elde etmiş olmanın verdiği aşırı doyumdur. Çünkü, aşırı doyum tatminsizliği bu da bunalımı beraberinde getiriyor.

 Hayattan hiçbir beklentisi kalmayan, ideallerinin tamamını gerçekleştirenlerin kendilerini hayata bağlayacak arayışlar içinde olmaları gerektiğini belirten Ünal, Amaçsız insan hiçbir zaman hayattan zevk almaz. Amaçlar, idealler, beklentiler kişilere mücadele gücü veren en önemli unsurlardır dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 401
favori
like
share
refik Tarih: 12.07.2006 11:32
inanamıyorum birde insanlar bunu mu düşünüyor çok ilğinç
minta Tarih: 12.07.2006 07:52
herşeti strese bağlamak yanlışmış , ya da en büyük stres insanın kendisiymiş
sennur Tarih: 12.07.2006 00:13
demek insanın derdinin olmamasıda hastalık yapıyormuş ?paylaşım için teşekkürler