Uludağ Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Jale İrdesel, halk arasında ''kireçlenme'' olarak bilinen ''Osteo Artirit''in geri dönüşünün olmadığını, ancak teşhis edildiği noktada uygun tedavilerle ilerlemesinin durdurulabildiğini söyledi.
Doç. Dr. İrdesel, kireçlenmenin, eklemlerde kısıtlama ve zorlanma yaratan kronik bir hastalık olduğunu belirterek, bu hastalığın görülme sıklığının yaş ilerledikçe arttığını bildirdi.


Kireçlenmenin, en sık görülen kas ve iskelet sistemi hastalığı olduğunu anlatan Doç. Dr. İrdesel, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla rastlanan bu rahatsızlığın, eklem çevresinde ağrıya ve şişliğe yol açtığını ifade etti. ''Kireçlemenin geri dönüşü yok, ancak teşhis edildiği noktada uygun tedavilerle durdurulabiliyor'' diyen Doç. Dr. İrdesel, bu hastalığa, hareketsizlik, aşırı şişmanlık, eklemlerin aşırı kullanılması, yaşlılık, metabolik ve romatizmal rahatsızlıkların neden olabildiğini kaydetti.

Doç. Dr. İrdesel, kireçlenmenin en sık diz, kalça, el ve omurlarda ortaya çıktığını belirterek, egzersiz yapmanın bu hastalığın oluşması ve durdurulmasında olumlu etki yarattığını kaydetti. Doktorun hastaya uygun olarak verdiği egzersizler sayesinde, eklemlerin hem korunduğunu hem de güçlendiğini belirten Doç. Dr. İrdesel, şöyle konuştu: ''Bu tür şikayeti olan kişiler, aşırı ve ani hareketlerden mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Obez hastalarda ekleme binen yük fazla olduğu için, egzersizlerde fazla zorlanılmaması gerek. Hastaların yanlış hareketler yapmamaları ve eklemlerini doğru kullanmaları için eğitilmesi gerekiyor. Ayrıca, yüksek topuklu ayakkabılar eklem üzerine binen yükü artırdığı için, kireçlenme hastalarının topuklu ayakkabı giymeleri de sakıncalıdır''

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 476
favori
like
share
minta Tarih: 21.07.2006 07:47
çok korktuğum bi rahatsızlık , aşırı sırt ağrılarım var , ihmal etmemem lazım.teşkkürler
Wish Tarih: 14.07.2006 00:37
bilgiler icin tskrler
SU-PERISI Tarih: 13.07.2006 21:36
kireçlenmeninin ne kadar kötü oldugunu yakınlarımdan biliyorum kireçlenme yüzünden yürüyemez hale geldiler. paylaşımların için teşekkürler