Uyuşturucu Bataklığı
Uyuşturucu satışı kolaylaştıkça kullanma yaşı da düşüyor. Verilere göre, henüz 11 yaşındaki bir çocuk, sıradan bir ev partisinde uyuşturucuyla tanışabiliyor.

Melis Akpınar'ın 16 yaşında ölümüne neden olan uyuşturucu, aslında çocuklarımızın çok yakınında. Masum diye izin verilen ev partileri bile tehlikenin başlangıç noktası olabiliyor. Uyuşturucu yaşı 11'e düştü, en çok kullananlar ise 13 - 16 yaş arasındakiler...

Uyuşturucudan ölenlere en eski örneklerden biri 1995 yılında, Nur Cemaati Yeni Asyalar Grubu'nun liderlerinden Mehmet Kutlular'ın eroin komasına girerek ölen kızı Vildan Kutlular. Kutlular'ın ölümünün ardından kamuoyunun dikkatini çeken gençlerin uyuşturucudan ölümleri, o tarihten sonra hızla artmaya başladı.

Ve sonunda uyuşturucu kullanma yaşı 11'e düştü. Başlama mekânları ise bar, kafe ve diskolardan ev partilerine taşındı. Okul çevreleri de polisin tüm önlemlerine rağmen "bedava uyuşturucu" dağıtılan mekânlar arasında. Uyuşturucunun batağına düşen çocuklar, çoğu zaman ya devamsızlıktan ya da uyuşturucu kullandığı tespit edildiği için tasdiknameyle okuldan atılıyor.

Uyuşturucu alacak parası olmayanlar, daha sonra satıcılığa başlıyor, gasp ve hırsızlık gibi suçlara yöneliyorlar. Genç kızlar ise fuhuş batağına saplanıyor.

Bağımlılığa kadar bedava
Uyuşturucu tacirlerinin izlediği yol ise bağımlılığa kadar gençlere uyuşturucuyu bedava dağıtmak. Satıcılar, tedavi olmak için hastaneye yatanları da çoğu zaman rahat bırakmıyor ve tedavi olmak bahanesiyle kliniğe yatarak, içeri uyuşturucu madde sokmayı başarıyorlar.

En önemli ipucu: İltihaplı iğne izi!
Uyuşturucuların ortak özelliği yokluğunda sinirlilik ve anksiyete bozukluğu. Uzmanlar, ailelerin çocukların davranış değişikliklerini izlemelerini öneriyor. Uyuşturucu kullanımının delili olarak eroinin enjeksiyon yoluyla alınması sonucu ortaya çıkan, daha çok kol ve bacak damarlarında oluşan iltihaplı iğne izleri.

Uzmanlar, bunlara bağımlılık işareti olmasına rağmen kesin delil olarak bakılmaması, ancak uyanık olunması gerektiğini vurguluyorlar. El titremesi, ter boşanması, uykusuzluk gibi işaretler de ailelere fikir verebilir.

Yalan söylüyor, bir gülüyor, bir ağlıyorsa dikkat!

Eğer daha önce sizinle birlikte olmaktan zevk alan çocuğunuz birden sizden uzak durmaya başladıysa...

İlgi ve istekleri sık sık değişiyorsa, maymun iştahlı bir kişilik sergiliyorsa,

Ruhsal yönden içine dönüp aşırı sinirli, alıngan bir tutum sergilerken tekrar normale dönüyorsa...

Başarı oranı tamamen ve her derste düşmüş ise, arkadaşlarını çok sık değiştiriyorsa, eski arkadaşlarına sırt çeviriyor ve çevreyle ilişkilerden kaçıyor, okulunu bırakmak istiyorsa...

Hiçbir şeye ilgi duymuyor ve herkesten uzak kalıyorsa...

Ani ve çabuk duygu değişimleri varsa, yemek yeme düzeninde bozukluk oluyorsa...

Yalan söylüyor ve evden ufak tefek şeyler kayboluyorsa...

Elbisesinde, yatağında yanıklar ve yırtıklar oluşmuşsa, farklı yerlere gittiğine dair ipuçları varsa...

Tuvalette uzun süre kalıp, oradan rahatlamış olarak çıkıyorsa.

İŞTE ŞİFRELER:
Uyuşturucu madde kullanan gençler arasında genelde maddelere halk arasında dikkat çekmeyen, "şifre" isimler veriliyor. Çocuğunuzun aşağıda yazan kelimeleri kullanma sıklığına dikkat edin.

Amfetaminler: Hız (speed), yukarıdakiler (Uppers).

Kokain: Kok, koko, jamboo, kola, pırlanta, otoban, beyaz ten, pudra, blow, çilek, darbe, burun şekeri, beyaz, crack, kaya.

Depresanlar: Aşağıdakiler, barbs, roç1, roç2.

Extacy: Xtc, x, e, adem, yuvarlak, eks, pıt, beyaz kumrular, uçuş, kanat, Pokemon.

GHB: Sıvı ekstazi, Georgia, ev erkeği, geberik.

Eroin: At, şamar, abur cubur, beyaz, mal, tiş, peynir, koreks, cank (junk), dalga, adres, paket, beyaz kelebek, kâğıtüstü, haşhaş, Charlie, kireç, kar, cevher, kız, ilaç.

Ketamin: K, özel K, vitamin K, kedi nerviumu

LSD: Asit, trip, eski küpler, zen, şeker, dozlar, cennet mavisi, mikro noktalar, kurutucu.

Esrar (Marihuana): Ot, kronik, anten, paspal, mühür, şifalı bitki, yaramaz ot, ganja, cigaralık, gey, keyif, sigaralık, gogo, kuru, Henry, patates, keçi, yeşil, siyah, duman, cenk, tekli, şeytan, ilaç, derman, plaka, sarıkız, mal, Saddam, çiçek, gubar.

Metafamin: Hız, kristal, tebeşir, ateş, cam, kripto, met, buz, tebeşir.

Rohypnol: Roç, şeker, Ropil, Arse, Papik, Unut-beni ilacı, Royipnol.
(Milliyet)

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 9818
favori
like
share
Wish Tarih: 14.07.2006 00:00
Allah kimseyi o bataga düsürmesin...ergenlik cagi, arkadas cevresi, partiler, okul gezileri, ailesiz tatiller, bir anlik bunalim - tuzak bol...ailelerin gün gectikce evlatlarini korumasi daha da zorlasiyor...serbest biraksalar bir türlü, birakmasalar bir türlü...ne olursa olsun, kontrolü elden birakmamali...cocuklar ne kadar bilincli ve aile sevgisine/bagina/huzuruna düskün olurlarsa, aile bagini, sevgisini ve huzurunu zedelememek icin belki uzak tutulabilirler bu tür tehlikelerden...tabii ki mlsf hic bir seyin garantisi yok...Allah cocuk yetistirenlere sabir ve güc versin...

paylasim icin tskrler...
CADIKIZ Tarih: 13.07.2006 14:35
[COLOR=coral]ALLAHIM,imdam hep sevdiklerimden ailemden uzak olmasi icin dua ederim,cunku sonucunu ve felakaetlerini gordukce..
Evet gercekten uyusturucunun yas siniri dustu,cunku simdi kendini biraz yestistiren hemen batiyo ablacim senin dedigin gibide yas 12,den basliyo ve buda arkadas cevresi ve egelencelerle basliyo..

bir dustunmude asla cikamiyosun, :18: