Avrupa Birliğinde (AB) kullanılacak .eu alan adları için 2 milyonu aşkın kayıt yapıldı. Uyanık yatırımcılar ünlü isimlerin eu uzantılarını şimdiden satın alırken, Başbakan Recep Erdoğan'ın adına alınan sitede satılan adresler arasındMerkezi Brükselde bulunan, AB alan adının yönetimiyle yetkilendirilen ve kâr amacı gütmeyen EURidden yapılan açıklamada, .eu alan adının tüm vatandaşların kullanımına açıldığı nisan ayından bu yana yoğun ilgiyle karşılaştığı kaydedilerek, sadece Almanyadan 631 bin 12, İngiltereden 373 bin 798 ve Hollandadan 237 bin 259 kayıt yapıldığı bildirildi.

Bu durumda .eu uzantılı kayıtlı internet adresleri, Hollandayı temsil eden alan adı .nlyi geride bırakarak Almanyayı temsil eden .de ve İngiltereyi temsil eden .uknin ardından Avrupada üçüncü sıraya yerleşti. EURidden verilen bilgiye göre .eu alan adları dünya genelinde ise yaygın şekilde kullanılan .info, .org, .net ve .comun ardından 7. sırada bulunuyor.

Bu arada .eu uzantılı alan adının ABde ikameti bulunan herkese açılmasıyla birlikte bazıları, siyasetçiler ve sanatçılar başta olmak üzere Türkiyedeki ünlü kişilerin isimlerini kapma yarışına girdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın ismini içeren [URL]www.receptayyiperdogan.eu internet adresi, ikameti Almanyada gözüken bir kişi tarafından 7 Nisanda kaydedilirken, [URL]www.tayyiperdogan.eu ve [URL]www.erdogan.eu gibi diğer muhtemel adresler, yine aynı tarihte Almanya ve İngiltereden farklı kişilerce ele geçirildi. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ([URL]www.abdullah gul.eu), CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ([URL]www.denizbaykal.eu) ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ([URL]www.suleymandemirel.eu), bu çevrelerin kaydettikleri diğer ünlü siyasetçiler oldu. Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses, Sibel Can, Sezen Aksu ve Tarkanın da internet adresleri kapatıldı.

(Zaman)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 444
favori
like
share
minta Tarih: 27.07.2006 08:23
emeğinize sağlık
aliozay Tarih: 14.07.2006 10:28
geregi yok