Gönül Telini Titret, Zayıfla...
Her pazartesi rejime başlıyorsunuz ama bir türlü sonunu getiremiyorsunuz. Her hangi bir nedenle düzeninizi bozuyor ve iradenize hakim olamıyorsunuz. İncecik vücutlarda güzel kıyafetler görüyor ama siz bunların içine giremiyorsunuz.

Yılbaşına/bayrama/tatile gideceğim. En az 10 kilo vermeliyim. Yeni yaşıma şişman biri olarak girmek istemiyorum. Bugün de yiyeyim. Pazartesi başlarım. Bu cümleler size tanıdık geliyor mu? İyice çileden çıkıyor, kendinizi rejime hazırlıyorsunuz ama bu motivasyonunuz uzun sürmüyor.

Bazen kendi bildiğiniz rejim listelerini kullanıyorsunuz; bazen de profesyonel yardımla kilo veriyorsunuz fakat kalıcı çözüme ulaşamıyorsunuz ve verdiğiniz kiloları geri alıp başladığınız noktaya geri dönüyorsunuz. Sizin, öncelikle gerçekten istemeniz gerekiyor. Öyle, istiyorum demekle olacak bir şey değil. Bunu, yüreğinizle, tüm benliğinizle istemeniz ve kendinize güvenmeniz gerekiyor.

İnsanoğlu sürekli telkinler altında yaşar; bunları kişi hem kendi kendine yapar hem de çevresinden alır. Örneğin, özellikle reklam sektöründe, insanları etkileyerek belirli ürünleri satın almaları bu telkin yöntemi kullanılarak sağlanır. Telkin almak için özel bir durum gerekmez: çarpıcı, etkileyici görüntüler ve sözcükler, beyinde görme, işitme, tat alma, koku ve dokunma hislerini uyararak kişiyi etkiler. Zihinde, kalıcı etkiler, beynin o güne kadarki kayıtlarında pozitif olarak hatırladığı yaşantısıyla ilgili paralellik kurar, bu paralellik ve güzel anlar kişiye yüklenen telkinlerle kişiyi o objeye karşı harekete geçirir. Bu sebeple, telkinlerin tekrar tekrar yapılması akılda ve gönülde kalıcı etkiler oluşturur.

Uzman Psikolog Ali Rıza Tanaltay, fiziksel görüntülerinden memnuniyetsizlik duyduklarından dolayı, kendilerine güven duygularını kaybeden, toplum içine çıkmaktan rahatsızlık duyan, çevreleriyle iletişimde zorluk çeken kişilerin, Tanaltay Psikolojik Danışmanlık Merkezine sık sık başvurmaları üzerine, daha önceden telkinle sigara bıraktırma çalışmalarındaki tecrübelerini telkinle zayıflama ve sağlıklı beslenme programını hazırlamada kullandı ve 1997 senesinden beri yaklaşık 2000 kişiyi , bu programla zayıflattı.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1528
favori
like
share
minta Tarih: 20.07.2006 08:29
teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 14.07.2006 23:15
teşekkürler ellerinize saglık paylaşımlarınız için