Eşler arasındaki tartışmanın dayağa kadar uzamasının, küçük kardeşin kıskanılmasının sedef hastalığına sebep olduğu bildirildi.

Dayak ve kıskançlık sedefe neden oluyor

Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktaş, özellikle şiddete maruz kalan kadınlarla, çocuklarda da meydana gelen kıskançlığın sedef hastalığına sebep olduğunu belirtti.

Bayanlardaki üzüntü, sıkıntı ve stres ile uzun süre kullanıldıktan sonra bırakılan kortizon ve sıtma ilaçlarının, çocuklarda görülen bademcik iltihaplarının sedef hastalığına neden olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Aktaş, Özellikle kocalarından şiddet gören kadınlarda, aile içi geçimsizliklerde sedef hastalığının ortaya çıktığını görüyoruz. Kıskançlıkların da sedef hastalığına neden olduğunu küçük çocuklarda gördük.

Japonlar, Moğollar, Kızılderililer ve zencilerde sedef hastalığı görülme oranı yok denecek kadar azdır. Bunun nedeni bilinmiyor. Ancak, Türk ırkında sedef hastalığı görülme oranı oldukça yüksek. diye konuştu. Aktaş, hastalığın saçlı deriden tırnağa kadar vücudun her bölgesinde ortaya çıkabileceğine işaret ederek, hastalık nedeniyle saçların kepeklenebileceği, tırnakların da bozularak düşebileceği uyarısında bulundu.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 401
favori
like
share
minta Tarih: 20.07.2006 08:21
teşekkürler
sennur Tarih: 15.07.2006 21:57
önemli bilgiler için çok teşekkürler superisi,stres ve üzüntü sedef dahil pekçok hastalığın sebebi
erkancan Tarih: 15.07.2006 16:48
teşekkürler verdiğin emek için
ozlems_o Tarih: 15.07.2006 07:11
verdiğin bilgiler için sağol SU PERİSİ