Bilim adamları, Sahel ülkelerini kasıp kavuran menenjit salgınlarının nasıl ortaya çıktığını daha iyi anlayabilmek için mevsim yağmurlarını inceliyor.
Niamey'deki tıp araştırmaları merkezinin müdiresi Dr. Suzanne Chanteau, menenjit salgınlarının mevsimle yakından ilgili olduğunu vurguladı. Nijer ve Burkina Faso'nun, dünyada en çok menenjit vakası bildiren ülkeler olduğunu kaydeden Chanteau, vakaların ocak-nisan arasındaki kurak dönemde arttığını belirtti. Bu yıl içinde Nijer'de resmi yetkililer, 4 binden fazla menenjit vakasıyla yüzde 8 ölüm oranı açıkladı.

Doktor, ''İklimle menenjit arasında açık bir bağlantı var, ama bu mekanizmayı henüz açıklayamıyoruz'' dedi. Meteoroloji ve iklim uzmanlarıyla tıp adamları ilk kez el ele vererek, Büyük Sahra'nın güneyinde, Senegal'den başlayıp Moritanya, Mali, Yukarı Volta, Nijer, Nijerya, Çad, Sudan ve Etiyopya'ya kadar uzanan yarı çöl-yarı otlak Sahel bölgesinde mevsim yağmurlarını, bir başka deyişle Afrika musonlarını mercek altına aldı.

Uzmanlara göre, havada asılı toz parçacıkları bulutlarda su damlacıkları oluşumunu kolaylaştırıyor ve parçacıklar güneş ışınlarını emiyor. 2010 yılına kadar sürecek uluslararası araştırma programının öncelikleri arasında, bu durumun daha iyi anlaşılması bulunuyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 416
favori
like
share
minta Tarih: 20.07.2006 08:23
çok tehlikeli bi rahatsızlık
erkancan Tarih: 15.07.2006 16:31
teşekkürler verdiğin bilgiler için
SU-PERISI Tarih: 15.07.2006 14:57
teşekkürler arkadaşım degerli bilğilerin için