Yaz tatilinde rahatlamak ve dinlemek için tatil köylerindeki açık büfeler özellikle sürekli diyetteki kadınların kabusu olur.


Uzun, zorlu geçen bir çalışma döneminin ardından havaların ısınması gelen tatil döneminin habercisidir. Tatilde kimi insanlar eş-dost-akraba ziyaretini, kimileri tarihi ve kültürel mekanları, büyük bir çoğunluksa her şey dahil tatil köylerini tercih eder. Günümüzde tatil deyince akla ilk gelen her şey dahil mantığının aslında insanları ne kadar kısıtlayıcı olduğunu düşünmekte fayda var. Bu sistemin temeli otelden ya da tatil köyünden dışarı adımınızı atmadan zamanınızı geçirmek. Böyle bir tatile çıkıldığında; yeni yerleri, tarihi ve kültürel mekanları görmeyi hedeflemeyenler o mekandan uzaklaşmaya çok da ihtiyaç hissetmiyor.

Adı üstünde: Herşey dahil. Herşey sizin için düşünülmüş. Eğlenmek, dinlenmek ve yemek yemek!

Tatil anlayışının açık büfede yemek yemeğe dönüşümü çağımızın hastalığı olan obeziteyi de tetikleyici bir faktör. Tatile çıkılmadan önce yapılan diyetler açık büfe yemeklerinin kışkırtıcılığıyla ve nasılsa artık tatildeyim düşüncesiyle unutulur. Tatilden önce verilen kilolarsa dönüşte katlanarak artar. Açık büfe yemekleri dikkatli seçildiğinde diyetinizi destekler. Tatile çıkarken amacınız yemek yemek yerine dinlenmek, eğlenmek ve gezmek olmalı.

Açık büfede de sağlıklı beslenebilir, kilonuzu koruyabilirsiniz. Bunun için;

" Yemek çeşitlerini görmeden önce ne yiyeceğinizi planlayın.
" Tabağınıza yemek alırken seçeneklerin sizi cezbetmesine izin vermeden planınıza sadık kalın.
" Seçimlerinizi günün kalan kısmında ne yiyeceğinizi düşünerek yapın.
" Öğle yemeğini fazla yediyseniz daha hafif gıdalardan oluşan bir akşam yemeği ile günü bitirin.
" Fiziksel aktiviteyi ihmal etmeyin. Yemeklerden sonra kısa bir yürüyüş yapabilir, güneşlenmek yerine yüzebilir veya bulunduğunuz yerin imkanlarına göre tenis, aerobik gibi aktivilere katılabilirsiniz.
" Akşam yemeğini fazla kaçırdığınız için ertesi gün kahvaltıyı atlamamalısınız. Bu kez öğle yemeğinde çok aç olacağınız için düşündüğünüzden fazlasını yiyebilirsiniz. Gün içine dağılmış ufak öğünler iştahınızı baskılar ve enerji harcamanızı arttırarak kilo almanızı engeller.
" İştahınız fazlaysa sizi oyalayacak düşük kalorili salata veya çiğ sebze gibi besinleri tüketin.
" Tabağınıza aldığınz yiyeceklerin içindekileri ve pişirilme yöntemini öğrenin. Böylece daha sağlıklı seçimler yaparsınız. Buharda veya kendi suyunda pişirilmiş sebzeler, ızgara etler, kepekli tahıllar daha düşük yağ ve daha yüksek posa tüketmenizi sağlar.
" Tabağınızı büyük porsiyonlarla doldurmak sizin vücudunuza zarar verir. Büyük porsiyonlardansa küçük ama değişik tatların birarada olduğu bir tabak vücudunuz için daha yararlıdır.
" Etrafınızdaki insanların seçtiği yiyeceklerden etkilenmeyin, kendi seçimlerinizi yapın.
" Salata büfelerine sık uğrayın. Ancak tek başına bir porsiyon salatanın patates kızartması veya hamur işleri kadar yüksek kalori içerebileceğini unutmayın. Salata sosları, yağlı peynirler, kızartılmış ekmekler, yağlı tohumlar, patates veya makarna salatası gibi yüksek yağ içeren çeşitler salata büfelerinde yüksek kalorinin kaynağını oluşturur. Bunlardan sadece tadımlık almanızda fayda var. Tabağınızın büyük bölümünün sebzeler ve kurubaklagillerden oluşmasına özen gösterin.
" Yüksek yağ ve mayonez içeren soslardan uzak durun.
" Yemeğinizi yavaş ve sakin bir şekilde yiyin; aşırı doymuş hissetmeden önce yemeyi bırakın. Doyduğunuzu hissettiğiniz anda tabağınızı bırakın.
" Yemek sonrası kendinize tatlı yerine büyük bir meyve tabağı ısmarlayın.
" Tatlı yemeyi çok istiyorsanız sadece tadına bakın veya arkadaşınızla paylaşın.
" Bir sağlık probleminiz yoksa alkollü içecekleri sınırlı miktarda tüketebilirsiniz. Günde 2 kadeh şarap ya da 2 bira ideal ölçülerdir. Alkollü içkiler iştah açıcı olduğu için limonlu soda veya ayranı tercih etmelisiniz.
" Denemek istediğiniz yiyecekleri sıraya koyarak her öğünde farklı bir tanesini az miktarda deneyin. Böylece öğünleriniz daha sağlıklı ve çeşitli olacaktır.

Daha sağlıklı ve düşük yağlı seçenekler:

* Kahvaltıda tahıllardan vazgeçmeyin. Kuru meyve, süt ve tahıl gevreği güne iyi bir başlangıç yapmanızı sağlar. Peynir, kepekli ekmek ve çiğ sebzelerden oluşan geleneksel bir kahvaltıyı da tercih edebilirsiniz.
* Başlangıç olarak taze sebzelerden hazırlanan bir salata veya bir kase çorba alabilrsiniz. * Ana yemek olarak ızgara veya fırında pişirilmiş balık ya da tavuk yanında zeytinyağlı bir sebze veya kurubaklagil yemeği ile esmer ekmek yiyebilirsiniz. İçecek olarak ayranı tercih ederseniz dengeli bir öğün tüketmiş olursunuz.
* Yemeği tatlı yerine meyve veya meyveli yoğurt ile tamamlayabilirsiniz.
* Aralardaki atıştırmalar ve şekerli içecekleri fazla tüketmeniz tahmin edebileceğinizden daha fazla enerji almanızı sağlar. Aralarda yiyecek olarak meyve, içecek olaraksa su, soda, açık çay veya bitki çaylarını tercih edin.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 611
favori
like
share
minta Tarih: 20.07.2006 08:25
paylaşım için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 15.07.2006 14:53
yaz dönemlerine hafif yemekler yenmeli ayglı ve kızrtma türü yemekelre ve tatlılardan kaçınmalıyız. bilğilrin için teşekkürler