[COLOR=coral]Almanyada ilk kez geçen hafta Berlinde yapılan Uyum Zirvesinde verilen sıcak mesajlar, yerini yabancılara karşı sert önlemlere bırakmaya başladı. Federal İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeublenin Başbakan Angela Merkelin karşı çıkmasına rağmen uyum sağlamayan yabancılara karşı sert yasal yaptırımlar getirilmesi talebinden vazgeçmediği ve bu konuda Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ile ortak bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Buna göre, geçimini sağlayamayan yabancı, aile birleşimi yapamayacak ve Hartz IV işsizlik yardımı alanların sınırdışı edilmesi kolaylaşacak.

CSU Genel Başkanı ve Bavyera Başbakanı Edmund Stoiber de en kısa bir zamanda yeni bir yabancılar ve uyum yasası çıkarma konusunda Federal İçişleri Bakanıyla hemfikir olduklarını, bu yasa için Bavyera olarak CDU yönetimindeki eyaletlerle birlikte ortak öneriler hazırlayacaklarını söyledi. Bilindiği gibi, Almanyada 1 Ocak 2005te yürürlüğü giren Hartz IV adlı işsizlik yardımı sayısı 7 milyon 123 bin civarında bulunuyor. Haziran 2006 istatistiklerine göre, Hartz IV alan Türklerin sayısı ise 422 bin 857.

ÖNLEMLER PAKETİ

Bavyera Başbakanı Edmund Stoiber, uygulanmasını talep ettiği yaptırımlar listesini şöyle sıraladı:

Entegrasyon kurslarına katılmayan veya eşini göndermeyenlerin aldığı işsizlik parası II gibi sosyal yardımlar kısıtlanacak.

Kalıcı oturma izni verilmeyerek Almanyada kalmaları zorlaştırılacak.

Aile birleşimi için burada geçimini temin etmiş olması şartı aranacak. Örneğin Hartz IV yardımı alan yabancılar eşlerini yanlarına getiremeyecek.

Aile birleşimi yaşı çocuklarda 12ye indirilecek.

Zorla ya da görücü usulü yoluyla yapılan evlilikleri önlemek için kadınlarda aile birleşimi yaşı 21e çıkarılacak ve Almanyaya yeni gelecek olanlar için Almanca bilgisi şartı konulacak.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1069
favori
like
share