İtalya'da, FC Juventus, ACF Fiorentina, SS Lazio ve AC Milan'ın şike skandalı nedeniyle yargılandıkları davada gözler temyiz aşamasına çevrildi.

Piero Sandulli başkanlığındaki 6 kişilik temyiz kurulu, iddia ve savunma makamı tarafından yapılan itirazları yarından itibaren değerlendirmeye başlayacak.

Kurulun 25 Temmuz Salı günü akşamına dek konuyu karara bağlayarak, cezalar konusundaki son sözü söylemesi bekleniyor. Yargının ilk aşamasında verilen cezalara 4 kulüp de itiraz etti.

FC Juventus, İkinci Lig'e (Serie B) düşürülmüş olmaya bir itirazda bulunmadı. Ancak siyah-beyazlı kulüp, ilgili kararda Serie B'ye eksi 30 puanla başlama zorunluluğunun kaldırılmasını istiyor. Siyah-beyazlılar, şike skandalının 2004-2005 döneminde yaşandığından hareketle Birinci Lig'de (Serie A) 2005-2006 döneminde elde ettiği şampiyonluk unvanının kendilerine verilmesi gerektiğini savunuyorlar. ACF Fiorentina ve SS Lazio ise kendilerinin Serie B'ye düşürülmemeleri gerektiğini ileri sürdüler. Birinci Lig'e (Serie A) eksi 15 puanla başlama cezası verilen AC Milan da, suçsuzluk iddiasıyla beraat istedi. Kırmızı-siyahlı kulüp, asbaşkan Adriano Galliani hakkında verilen 1 yıl hak mahrumiyeti cezasının da kaldırılmasını talep etti.
Buna karşılık yargıda iddia makamını temsil eden savcı Stefano Palazzi ise mahkemenin ilk aşaması sonucunda verilen cezaların yeterli olmadığı görüşünde.

''Yargı, usülsüzlüklerin varlığını onaylamakla birlikte, verilen cezalar yetersizdir'' diyen Palazzi, ACF Fiorentina ve SS Lazio'nun yanısıra AC Milan'ın da Serie B'ye düşürülmesi ve Avrupa kupalarına katılamayacağının net bir ifadeyle belirtilmesini istedi. Palazzi, temyiz kuruluna yaptığı başvuruda, FC Juventus'un Serie B'ye değil, Üçüncü Lig'e (Serie C) düşürülmesi istemini de yineledi.

İtirazları değerlendirmek üzere yarından itibaren çalışmalarına başlayacak olan kurul, cezaları 25 Temmuz Salı gününe dek kesinleştirmeyi amaçlıyor. Kurulun alacağı kararın açıklamasında 1 veya 2 günlük gecikme yaşanabileceği de kaydedildi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 295
favori
like
share
ugly__king__ Tarih: 28.07.2006 21:07
Paylaşım için teşekkürler... :85: