[COLOR=orangered]Türkçeyi En Kötü Kim Konuşuyor?
Kimilerine göre medya dedektifi, kimilerine göre canlı imla kılavuzu. Hüseyin Movit, yazdığı kitapla Türkçe'yi kötü kullananların kulağını çekti; siyasilerden televizyoncuya birçok ünlüye 10 üzerinden not verdi
Kimilerine göre medya dedektifi, kimilerine göre canlı imla kılavuzu. Hüseyin Movit, yazdığı kitapla Türkçe'yi kötü kullananların kulağını çekti; siyasilerden televizyoncuya birçok ünlüye 10 üzerinden not verdi.

Hüseyin Movit... Onu belki sizler tanımazsınız ama gazeteci ve televizyoncuların çok yakından tanıdığı bir isimdir. Gazetecilerin 'Acaba yine yanlış mı yaptım?" diye korkarak açtıkları telefonun ardındaki sestir Movit.

Aslında babasını birçoğumuz tanıyoruz. Çünkü Movit, geleneksel Türk mutfağının en önemli temsilcilerinden Hacı Salih'in oğlu. Babasının yemeklerimize gösterdiği özeni o Türkçe'ye gösteriyor. Movit, 1974-1999 yılları arasında Balat'ta turşuculuk yapmış.

Şimdi "Nerden çıkti bu adam?" diyebilirsiniz. Ama Hüseyin Movit, bugünlerde "Konuşamadığımız Türkçe ve.." kitabıyla medyanın kulağını çekiyor. Kimler yok ki kitapta. Habercilerden tiyatroculara, köşe yazarlarından siyasetçilere herkesi Türkçe'yi katlettikleri için ağır bir dille eleştiriyor. İşte canlı imla kılavuzu, medya dedektifi gibi lakapların sahibi Movit'in Türkçe notları...

En kırık not Metin Uca'ya
Hüseyin Movit "En iyi müşterimiz Metin Uca" diyor. "3 yılda 2 bine yakın yanlışını saptadık. Hem telâffuz hem de davranış hataları var. Genel kültür hataları yapıyor. Düşünün Kuzey kutbundaki penguenlerden bahsediyor. Penguenler Güney kutbundadır."

"Mehmet Ali Birand da baş müşterilerimizden biri. 'İtalyanlar Apo'yu Azize yaptı7 diyor. Hayrola Apo'nun cinsel tercihinde bir değişiklik mi oldu? Birand'ın cümle kurma tekniği çok zayıf. 'Gelceenizz' gibi telâffuz hataları yapıyor. Yıllardır Takistan' diyemiyor."
"Kuşum Aydın'ın ağzını yaya yaya konuşması yok mu beni deli ediyor."

Siyasilerin Karnesi
Tayyip Erdoğan:4 ("Eyvallah"diyor. Bu argo kelimeyi kullanamayacağı yerlerde söylüyor. Bir başbakanın böyle konuşmaması lazım. Sinirlendiği zaman dudağını ısırıp 10'a kadar saymasını öğrenmesi lazım.)
Deniz Baykal:7 (Arada bir "eee" gibi uzatmaları olmasa ifadesini iyi anlatan biri.
Devlet Bahçeli:7(Meramını çok güzel anlatıyor. Ancak "de", "da" eklerini uzatıyor.)
Mehmet Ağar:8 (Çok güzel konuşuyor. Vurgulaması çok iyi. Siyasiler arasında en iyi o.)

Habercilerin Türkçe karnesi
Defne Samyeli:Eş anlamlı kelimeleri sıkça yan yana kullanması gözümden kaçmıyor.

Gülgün Feyman:Estetik sonucu ağız yapısı değiştiği için 4 harfi telâffuz ederken ıslık çalıyor.

Reha Muhtar:Anlam, telâffuz ve dil bilgisi hatalarını en sık tekrarlayan isim.

Erhan Ertürk:8
(Türkçe dil bilgisine ve telâffuzuna hâkim.)

Ahmet Hakan:6.5'tan 7
(Tane tane okumak güzel ama biraz abartıyor. Uzun süre 'program' yerine 'proram' dedi.)

Cüneyt Özdemir:6 (Dikkatsiz ama eleştirilere açık.)

Ali Kırca:5 (Sonu 'k' ve 7g' ile biten kelimeleri yanlış telâffuz ediyor.)

Murat Birsel:4 (İngiliz aksanıyla Türkçe konuşuyor.)

Çiğdem Anat:2 (Tonlamada başarısız. Kurduğu cümlelerin sonu çoğu zaman havada kalıyor.)

Savaş Ay:Eksi 10 (Argoyu yüceltiyor.)

Ayşenur Yazıcı:8Türkçe'yi en iyi kullananlardan. Eleştiriye sonuna kadar açık. Hataları tekrarlamıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1463
favori
like
share
Lmanyaks Tarih: 23.10.2006 14:58
REHA MUHTAR

acı varmı efendim acı
ERIK_NL Tarih: 26.07.2006 13:04
turkiyenin yuzde 60 kotu konusuyor avrubadaki turklerin yuzde 90 turkcesi cok bozuk buda uzucu tskler
salurkazan Tarih: 26.07.2006 12:42
Mesele zaten bu ya kardesler..

Elimizde dogru dürüst bir örnek alinacak hadi daha ileri gideyim ögrenebilecegimiz bir yer yok her kafadan bir ses cikiyor ve kimin borusu gürültülü ise onun dedigi oluyor bir zaman sonra nefesi kesiliyor basliyor öbürü.. birseylerin dogrusunu ögrenmek isteyenlerde ne yapacaklarini sasirip kaliyorlar ortada.. en basit misali..

Bakin Bilgisayar dünyamiza artik gelecegin bilim dünyasinin bunsuz olamiyacagi kesin ama ortaklasa kendi dilimizle anlasabilecegimiz bir teknik Bilgisayar Sözlügü yok.. olanlari bir karsilastirin bakalim ne göreceksiniz..???

Biri Hicaz caliyor digeri hüzzam bir digeri ise Rast size ne Kaliyor...

Elin gemisine binmek..eh artik o gemi ile nerye gidersiniz o da ayri bir konu..Kardesler....

Seneler önce Bilge Han ne demis Orhun kitabelerinde yaziyor...

Ey Türk titre uyan kendine dön!....

Ne zaman olacak bu is...
selamlar..
Sari Menekse Tarih: 23.07.2006 01:47
sanirim Hüseyin bey, kabadayilari göz önüne getirerek bu sekilde eyvallah kelimesini degerlendirdi.hani, bir omuz yukarda digeri ise asagiya dogru sakarya...bir elde tesbih eyvallah diyerek, diger kol ise sallanir asagi dogru :72: bana göre argo kelime degil , tabii yinede Hüseyin bey daha iyisini bilir.
büyük kitlelere hitap eden insanlar konusmaya cok özen gösterip güzel bir sekilde gerceklestirmeliki, onlari izleyenlerde örnek almali.
aslinda herbirimiz konusmamiza mümkün mertebe özen göstermemiz gerek.yurt disinda yasadigimdan dolayi ne yazikki türkceyi iyi telafuz edemiyorum, ama elimden geleni yapmaya calisiyorum.
exkobe Tarih: 22.07.2006 09:27
arkadaslar gecekten cok onemli birsey.. biraz turkceyi katletmeden konusa bilsek keşke..

birsey soracaktım..

Siyasilerin Karnesi
Tayyip Erdoğan:4 ("Eyvallah"diyor. Bu argo kelimeyi kullanamayacağı yerlerde söylüyor. Bir başbakanın böyle konuşmaması lazım. Sinirlendiği zaman dudağını ısırıp 10'a kadar saymasını öğrenmesi lazım.)


burda "eyvallah" argo bir kelimemi o kafama takıldı?
necip Tarih: 21.07.2006 08:09
cok dogru ozlem ablaya katılıyorum
ozlems_o Tarih: 21.07.2006 07:36
türkiye de düzgün konuşanların sayısı o kadar az ki. haberde sölediğin gibi ekranlardaki yüzler bile bunu başaramıo. kendimizi düzeltmemiz gerek :85:

teşekkürler MiRaGe