[COLOR=coral]Bilinçli ayakkabı seçimi, yaşam süreci içinde oluşabilecek bazı sağlık problemlerini engelleyebilir. Ayak problemlerinin önemli bölümünü ayakkabı seçiminden dolayı ortaya çıkıyor. Bilinçli ayakkabı seçimi, yaşam süreci içinde oluşabilecek bazı sağlık problemlerini engelleyebilir. Özellikle sivri burunlu ayakkabılar sağlıklı bulunmuyor. Ayak sağlığı için öncelikle ayağın şekline uygun ayakkabılar seçmeye özen göstermek gerekiyor. Rastgele, sonradan genişler düşüncesiyle alınan ayakkabıların ayak sağlığını olumsuz etkiliyor. Bazı ayakkabılar

basma bozukluğu, tırnak batması, ayak mantarı, nasır, ayak parmaklarında şekil bozukluğu, yorulma, bilek burkulması, ayak, bacak ve bel ağrısına neden olabiliyor.

Rahatlık önemli

Ayakkabı seçerken model ve renkten önce rahatlığına, ayakkabının doğal malzemelerden imal edilmiş olmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

Ayakkabı alan kişinin en uzun parmak ile ayakkabının ucu arasındaki en az 2 santim boşluk olmasına dikkat etmesi gerekiyor. Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar bir çok problemin davetiyesidir.

Doğru ayakkabıyı seçmek için öneriler

Ayak ağrılarını kulak arkası etmeyin, mutlaka bir uzmana görünün.

Ayağınızın parmak aralarını düzenli olarak yıkayın.

Ayak tırnaklarını düzgün kesip, çok kısaltmayın.

Şeker hastaları ve kan dolaşımı problemi olanlar ile kalp hastalarının tırnaklarının başkaları tarafından kesilmesi daha doğrudur. Çünkü bu grup enfeksiyona eğilimlidir.

Her gün aynı ayakkabıyı kullanmayın.

Mesleğinize göre ayakkabı seçin.

Sivri burunlu ayakkabıları mümkün olduğunca tercih dışı bırakın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 544
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 08.08.2006 09:49
haklısın cadıkız Ayak sağlığı için öncelikle ayağın şekline uygun ayakkabılar seçmemiz gerekli