Türkler çinkosu eksik olduğu için sağlıksız!

Türk toplumu tahılla besleniyor. Ancak toprağımız çinko ve demir yönünden fakir. Bu da zekâ geriliği dahil birçok soruna yol açıyor. Ancak 'Mikro Element Projesi' ile toprağımız bu elementler yönünden zenginleştirilecekNeden çocuk yaşta zekâ geriliği, anemi, büyüme eksikliği, beyinsel bozukluklar yaşıyoruz? Ve neden çağımızın en öldürücü hastalığı kanser gibi hastalıklara sıklıkla yakalanıyoruz?
Bu soruların yanıtlarını arayan araştırmacılar, bunun başlıca nedenlerini, özellikle bitki ve tahıl ağırlıklı besinlerde çinko, demir ve selenyum gibi mikro elementlerin eksikliğine, topraklarımızın bu elementler açısından fakir olmasına bağladıklarını belirttiler.
Çünkü bu elementler yeteri kadar alınmadığı takdirde, çocuklarda, büyüme ve beyin gelişimi, zekâ gelişimi, öğrenme yeteneği gelişemiyor. Bu elementlerin eksikliği, kısırlık gibi cinsel sorunlardan tutun da, akla gelebilen birçok hastalığa neden olabiliyor. Özellikle hücrelerin yenilenmesini sağlayan selenyum eksikliği, kanser gibi hastalıkları tetikliyor. Ve vücudun bağışıklık sistemini çökertiyor.

Türkiye tahılla besleniyor
Araştırmalara göre, günlük kalori ihtiyacının özellikle kırsal kesimde yüzde 70'inin buğday gibi tahıldan sağlandığı Türkiye'de, insanlar bu önemli elementleri alamıyor. Şimdi bunun giderilmesi için Sabancı Üniversitesi'nin koordinatörlüğünde, DPT (Devlet Planlama Teşkilatı), TÜBİTAK, Çukurova Üniversitesi ve Bill Gates Vakfı destekli "Mikro Element Projesi" başlatıldı.
Projenin sorumlularından Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Uluslararası Bitki Beslenme Ödülü sahibi Prof. Dr. İsmail Çakmak, Türkiye'de buğdayın diğer ülkelere göre genetik olarak fakir olduğunu, topraklarımızda da çinko, demir ve selenyum gibi elementlerin yetersiz olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Bir de öğütülme sırasında tanenin dış kısmında bulunan az miktardaki çinko ve demirin kaybı ile buğdayda bu elementler tamamen eksiliyor. Kısaca Türk halkı bugüne kadar çinko, demir ve selenyum gibi mikro elementlerden yoksun tahıl üretip tüketti. Bu yüzden de sağlıksız insanlar topluluğuna döndük."

Hastalıklara neden olan risk faktörleri

Gelişmekte olan ülkelerde hastalıklara neden olan en önemli 10 risk faktörü (Dünya Sağlık Örgütü raporu) şöyle sıralanıyor:

Oran (yüzde)
Yetersiz beslenme (açlık) 14.9
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (AIDS) 10.2
Hijyenik olmayan su içilmesi, kullanımı 5.5
Havasız kapalı alanlarda yaşamak 3.7
Çinko eksikliği 3.2
Demir eksikliği 3.1
Vitamin A eksikliği 3.0
Kan basıncı (Düşük/yüksek tansiyon) 2.5
Tütünlü mamul kullanımı 2.0
Kolesterol 1.9Finlandiya'da kanser azaldı

Türkiye'de yıllık buğday tüketiminin 5 milyon ton olduğunu anlatan Çakmak, "5 yıl sürecek bu proje sonunda bu elementlerle zenginleştirilmiş tahıl üretiminin nasıl yapılacağını belirleyeceğiz. Bu uygulamayı 20 yıldır yapan Finlandiya'nın kanser oranında büyük bir düşüş kaydettiği belirtiliyor. Böylece bu elementlerin yoksunluğunun uzun vadede yol açtığı maddi kaybı da azaltmayı planlıyoruz. Aslında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, bir karar çıkarıp bunun başlamasını sağlamalı. Bunu yapabilirsek, ekonomik kalkınmaya destek vereceğimiz gibi, akıllı, sağlıklı bir topluma dönüşürüz. Kanser gibi hastalıklara daha az yakalanırız" diyor.

Bill Gates 1 trilyon verdi

Projenin dünya çapında uygulanacağını belirten Prof. Çakmak, "Türkiye'de bu amaçla 3 proje yürütülüyor. DPT projeye 1.3 milyon YTL, HarvetPlus konsorsiyumu (Gates Vakfı, Dünya Bankası) 1 milyon YTL, TÜBİTAK 500 bin YTL, Ülker grubu 100 bin YTL, Sabancı Üniversitesi de 1.5 milyon YTL katkıda bulunuyor. Özetle 4 milyon 400 bin YTL'lik bir proje. Aslında Bill Gates, dünya çapında olan 100 milyon dolarlık projenin 55 milyon dolarını veriyor" diye konuştu.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 521
favori
like
share
minta Tarih: 21.07.2006 13:04
paylaım için teşekkürler