Yapılan araştırmaya göre en fazla taraftarı olan kulübün Galatasaray olduğu anlaşıldı.21 Temmuz 2006 10:07

FSTATS ve Allstats tarafından 20 ilde yapılan Türkiyede Taraftar Profili adlı ankete göre aylık geliri 1500 YTLden fazla olan taraftar en fazla Fenerbahçede. Fenerbahçeli taraftarın yüzde 25.71i bu gelir grubunda iken, 1500 YTLden fazla kazancı olan en az taraftar yüzde 12.81 ile Trabzonsporda..

TÜM yayın kuruluşları için spor istatistikleri hazırlayan FSTATS ile Allstats, Türkiyenin en geniş kapsamlı taraftar araştırmalarından birini tamamladı. Mart, nisan ve mayıs aylarında toplam 20 ilde 5 bin kişi ile yapılan Türkiyede Taraftar Profili anketinin sonuçlarına göre, 4 büyükler içinde aylık geliri 1500 YTL ve üzerinde taraftarın en fazla bulunduğu takım Fenerbahçe. Fenerbahçeli taraftarın yüzde 25.71i, Beşiktaş taraftarının yüzde 22.99u, Galatasaray taraftarının yüzde 22.02si, Trabzonspor taraftarının ise yüzde 12.8i bu gelir grubu içinde. FSTATS, anket çalışmasında 30 soru ile taraftarın ekonomik ve sosyal profili çıkarıldı. Sorular arasında tutulan takımın galibiyet veya mağlubiyetinin cinsel hayatı etkileyip etkilemediği bile yer aldı.

LİSANSLI ÜRÜN:

Anket sonuçlarına göre, taraftarların yüzde 32.94ü lisanslı takım ürünü almanın çok önemli olduğunu, yüzde 32.32si ise önemli olduğunu düşünüyor. Araştırmaya göre, Türkiyede taraftarların yüzde 51i tuttukları takımın lisanslı ürünlerini satın alıyor. Tuttuğu takımın lisanslı ürünlerine 250-500 YTL harcayan taraftar oranı en yüksek takım Trabzonspor. Trabzonsporlu taraftarın yüzde 2.89, Galatasaraylı taraftarların yüzde 2.47si, Beşiktaşlı taraftarların yüzde 2.46sı ve Fenerbahçeli taraftarların da yüzde 2.33ü lisanslı ürün almak için 250-500 YTL arasında para harcıyor.

AİDAT ÖDEMESİ:

Lisanslı ürün konusundaki bu hassasiyet kulüp üyelerinin aidat ödemeleri konusunda gösterilmiyor. Ankete katılan taraftarlar içinde tuttukları takımın kulübüne üye olanlardan yüzde 11i aidatlarını ödediğini, yüzde 4ü ise ödemediğini açıkladı. Kulüp üyesi taraftarların yüzde 85i ise, "Aidat ödüyor musunuz" sorusuna yanıt vermemeyi tercih etti.

NASIL YAPILDI:

Araştırma, 6 kişilik bir proje ekibinin yönetiminde 20 ilde toplam 5 bin kişilik bir kitle ile 1 Nisan-20 Mayıs tarihleri arasında yüz yüze yapıldı. Anket yapılırken iller, 7 coğrafi bölgedeki il nüfuslarına göre belirlendi ve anketlerin tamamı şehir merkezlerinde gerçekleştirildi. Anket çalışmasında, İstanbul, İzmir ve Ankara nüfusları ile doğru orantılı, kendi kendilerini temsil eden bölgeler olarak doğrudan örneklemeye dahil edildi.

EL BİLGİSAYARI İLE:

FSTATS CEOsu Mehmet Selçuk Ergin, taraftar anketinin 20 ilde anketörlerin elinde bulunan küçük el bilgisayarları ile yapıldığını söyledi. Ergin, bu bilgisayarların GPRS üzerinden merkezdeki bir ana bilgisayara bağlandığını ve anket verilerini buraya gönderdiklerini belirtti. Anketin bugüne kadar futbol taraftarlığı konusunda yapılan en kapsamlı çalışma olduğunu belirten Ergin, bu çalışmanın 6 ayda bir tekrarlanacağını belirtti.

Başarısızlıkta hakem sorumluluğu yüzde 6

TARAFTAR tuttuğu takımın başarısızlığında en fazla oyuncuları suçluyor. Yüzde 32.7si başarısızlığın sorumlusu olarak oyuncuları görürken, yüzde 19u teknik direktörü, yüzde 17si ise külup yönetimini kusurlu görüyor.

Sadık taraftar yüzde 82

FSTATS anketinde, taraftarlara, tuttuğunuz takımı değiştirdiniz mi sorusu da yöneltildi. Yüzde 11i soruyu yanıtlamazken, yüzde 5lik kesim daha önce başka bir takımı tuttuğunu söyledi. Ankete katılanların yüzde 82si ise tuttuğu takımı hiç değiştirmediğini belirtti.

Yüzde 33ü ikinci bir takım tutuyor

ANKET, Türk futbol taraftarının ilginç bir özelliğini de ortaay koydu. Türkiyede takım tutan insanların yüzde 33ü ikinci bir takımı daha tutuyor. İkinci takım olarak en çok tercih edilen takım ise yüzde 2.81 ile Galatasaray. Galatasarayı yüzde 2.49 ile Beşiktaş, yüzde 1.78 ile Fenerbahçe izliyor.

Tutulan takım, cinsel hayatı bile etkiliyor

FSTATS ve Allstats tarafından yapılan anket, tutulan takımın sahadaki başarısının taraftarların cinsel hayatları üzerinde bile etkisi olduğunu ortaya koydu. Anket çalışmasına göre, "Tuttuğunuz takımın galibiyet veya mağlubiyeti cinsel hayatınızı etkiliyor mu" sorusuna, taraftarların yüzde 75i hayır etkilemiyor yanıtını verirken, yüzde 10u bazen etkiliyor, yüzde 3ü ise etkiliyor yanıtını verdi.

Ankete gençler katıldı Rıdvan efsane çıktı

ANKET çalışmasında 20 ildeki taraftarlara, Türkiyenin efsane futbolcusunun kim olduğu sorusu da yöneltildi. Anket sonuçlarına göre taraftarların yüzde 7.94ü Rıdvan Dilmen, yüzde 7.22si ise Hagiyi efsane olarak görüyor. Bu iki ismi yüzde 6.48 ile Hakan Şükür, yüzde 4.55 ile Sergen Yalçın, yüzde 3.93 ile de Metin Oktay izliyor. Ankete katılanların büyük bölümü 15-34 yaş grubunda olduğu için, Rıdvan, Hakan, Sergen gibi yeni isimler, Metin Oktay ve Lefter gibi isimlerin önüne geçti.

Takım seçmede aile etkisi yüzde 19.9

ANKETTE, taraftarların tutacakları takımı seçme kriterleri de ele alındı. Ankete katılanların yüzde 39u tutacakları takımı seçerken başarıya bakıyor. Yüzde 19.91i aile etkisi ile tutacağı takımı seçerken, yüzde 13.43ünde tutulacak takımı belirleyen unsur arkadaş ve çevre etkisi. Yüzde 1lik bir kesim ise renklerini beğeniyorum gerekçesi ile takım tutuyor.

En çok taraftar Galatasarayın

FSTATS anketinin sonuçlarına göre, Türkiyenin yüzde 27.4ü Galatasaraylı, yüzde 26.54ü Fenerbahçeli, yüzde 18.66sı Beşiktaşlı ve yüzde 4.83ü de Trabzonsporlu. Taraftarlık oranına il bazında bakıldığında ise, İstanbulluların yüzde 32si Fenerbahçeli, yüzde 26.5i Galatasaraylı, yüzde 21.6sı Beşiktaşlı, yüzde 5.23ü ise Trabzonsporlu. Ankaralıların ise yüzde 24ü Galatasaraylı, yüzde 21.25i Fenerbahçeli, yüzde 17.73ü Beşiktaşlı, yüzde 4.95i Trabzonsporlu.

En çok kadın ve eğitimli taraftar Beşiktaşta

FSTATS ve Allstats tarafından yapılan ankette, futbol taraftarların takım bazında eğitim ve cinsiyetleri de belirlendi. Kadın taraftar ve üniversite mezunu taraftar oranı sıralamasında Beşiktoş ilk sırada yer aldı. Ankete göre, Beşiktaşlı taraftarların yüzde 28.02si üniversite mezunu ve yine yüzde 28.02si kadın.

100 taraftardan 16sı fanatik

ANKET çalışması, Türk futbol taraftarının takımını nasıl tuttuğunu da araştırdı. Buna göre, ankete katılanların yüzde 16.18i kendini fanatik, yüzde 19.63ü ateşli, yüzde 44.81i ise sakin taraftar olarak nitelendiriyor. Ankete katılanların yüzde 5.79u ise takım tutarken kontrolümü kaybederim yanıtını veriyor.

Taraftar şike olduğuna inanıyor

ANKET çalışmasına göre, Türkiyede taraftarların çok büyük bir bölümü futbolda şike olduğuna inanıyor. Ankete katılan taraftarların yüzde 34ü futbolda şike olmadığını düşünürken, yüzde 67lik bir kesim ise futbolda şikenin bulunduğu görüşünde.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 4968
favori
like
share
corleoni Tarih: 25.07.2006 14:20
paylaşım için sağol kardes
by_crazy Tarih: 25.07.2006 01:47
okanoo haberin olsun diye söylüyorum 2000-2001 yılları olması lazım yabancı bir ajansın yaptığı araştırmada ençok taraftar GS ni çıkmıştı GS hiç ilgisi olmamasına rağmen aziz başkan kabul etmemişti ve ondan sonra yıldız tekniğe o araştırmayı yaptırmıştı bunu burda tanıdığım bütün FB ve GS liler böyle biliyor
okanoo28 Tarih: 22.07.2006 11:26
Orijinal Yazarı:kurtjara
Galatasaray Fenerbahçe hangisi büyükse büyük önemli değil, önemli olan büyüklüğümüzü tüm avrupa dünya arenasında gösterebilmemiz ama malesef bizler kendi aramızda kısır dögüler içersinde dönüp duruyoruz büyüyüz diye tabiki sonunda büyük olduğumuzu bizden başkasıda göremiyor, bilemiyor nasıl büyüklükse bu.


işte aslolan budur.. cok doğru söyledin...
ReiS Tarih: 22.07.2006 10:31
Klubümüzden Aciklama En Cok Taraftar Beşiktaş'da

Beşiktaş'imizin Resmi Sitesinde Böle Yazio

:46:
kurtjara Tarih: 22.07.2006 10:04
Galatasaray Fenerbahçe hangisi büyükse büyük önemli değil, önemli olan büyüklüğümüzü tüm avrupa dünya arenasında gösterebilmemiz ama malesef bizler kendi aramızda kısır dögüler içersinde dönüp duruyoruz büyüyüz diye tabiki sonunda büyük olduğumuzu bizden başkasıda göremiyor, bilemiyor nasıl büyüklükse bu. :20:
okanoo28 Tarih: 21.07.2006 21:45
En çok Taraftar Fenerbahçemizin.. Kulübümüzün, taraftar potansiyelini belirlemek için Yıldız Teknik Üniversitesi'ne yaptırdığı anket sonucunda, ülke genelinde yüzde 37.1'lik oranla, en çok Fenerbahçe taraftarı olduğu ortaya çıktı. Kulübümüzün resmi sitesinde, Fenerbahçe Dergisi'nin eylül sayısının içeriğiyle ilgili yapılan açıklamada, anketin sonuçları verildi. Taraftarımızdan gelen yoğun istek doğrultusunda Pro Medya Ltd. şirketi tarafından Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü Danışmanlığı'na yaptırıldığı bildirilen araştırma sonucunda, Türkiye genelinde yüzde 37.1 Fenerbahçe, yüzde 29.2 Galatasaray, yüzde 22.4 de Beşiktaş taraftarı olduğu açıklandı. Yapılan açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi: ''Fenerbahçeli taraftarımızca sabırsızlıkla beklenen ve spor kamuoyunu asılsız araştırmalarla meşgul eden bu konuya kulübümüz tam anlamıyla açıklık getirdi. Fenerbahçe Spor Kulübü, her zamanki gibi yine taraftarın isteğine kulak kabarttı ve tamamen gerçekleri yansıtan bir anket yaptırdı. Pro Medya Ltd. şirketi tarafından Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü Danışmanlığı'nda yapılan araştırma kapsamında görüşülen kişilere taraftarı oldukları takım soruldu. İşte tarihi gerçek. Sonuçlara göre; Türkiye genelinde yüzde 37.1 ile en fazla taraftarı olan takım Fenerbahçe çıktı. Fenerbahçe'yi yüzde 29.2 ile Galatasaray taraftarları izlerken, Beşiktaş taraftar oranı yüzde 22.4 ile 3. sırada yer aldı.''


Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik bölümü tarafından yapılan bir araştırma... ister inanın, ister inanmayın...


"Fenerbahçe Spor Kulübü Resmi İnternet Sitesinden Alıntıdır"
FreddyKrueger Tarih: 21.07.2006 20:49
Birinci Zaten Belliydi...

Ikinci Kim ¿?

:20:
kurtjara Tarih: 21.07.2006 19:23
:23:hatta içinde bulunduğumuz dünyanın anketinde
fiLiz Tarih: 21.07.2006 19:17
e herhaldee yaniiii
Farkimiz Kalitemiiiizz