siyanür zehirlenmesi - siyanür ne demek - siyanür hakkında - siyanürün zararı
Siyanür nedir?

Siyanür zehirli bir maddedir ve belli bir dozda (70 kg ağırlığındaki bir insan için 0,1 gram) alındığında, ölüme neden olmaktadır. Siyanür zehirlenmesi solunum veya ağız yoluyla meydana gelir. Ağız yoluyla alındığı zaman hidrojen siyanür tuzu açığa çıkar. Siyanür zehirlenmesinin belirtileri baş dönmesi, mide bulantısı, denge kaybı ve bilincini yitirme şeklinde görülür. Eğer ağızdan 300 miligram siyanür tuzu alındığı takdirde ve 100 miligram hidrojen siyanür solunduğunda yavaş yavaş ölüm meydana gelir.
Altın madenciliğinde, çıkarılan cevherdeki altının kazanımı için, ya tank liçi ya da yığın liçi yöntemiyle siyanürasyon uygulanmakta ve çözeltiye geçen altının taştan topraktan ayrılması sağlanmaktadır. Bu çözelti, içindeki altın kurtarıldıktan sonra, katı maddelerle birlikte bir atık barajının ardında toplanmakta ve işleme kapalı bir devre halinde devam edilmektedir.
Dünyanın her yerinde, maden cevherinden altın üretimi siyanür kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Şu anda teknik ve ekonomik açıdan yapılabilirliği olan tek yöntem de budur.
Siyanür birçok kimyasal maddenin ayrışımında kullanılır: Örneğin buhardan geçirilip dezenfekte işinde, demiri sertleştirmede, elektroliz usulü ile kotlamada ve maden cevherlerinin yoğunlaştırılmasında kullanılır. Ayrıca doğada çok az bir miktarda kuş kirazının tohumlarında bulunur.

İnsan sağlığına etkisi

Bilim adamları, siyanürün sağlık üzerindeki etkilerini şöyle sıraladı:
“Yüksek miktarda siyanür, insan sağlığına çok zararlıdır. Yüksek seviyede siyanür içeren havayla kısa süreli temas; beyinde, kalpte hasara neden olur ve komayla ölüm meydana gelebilir. Düşük seviyede siyanürle uzun süreli temas sonucunda; soluma güçlüğü, kalp ağrısı, kusma, kanda değişiklikler, baş ağrısı ve tiroid bezinde genişleme meydana gelebilir.
Fazla miktarda siyanür alan kişilerde, derin ve kısa soluma, konvulsiyonlar (nöbetler), bilinç kaybı gibi semptomlar ortaya çıkabilir ve ölümle sonuçlanabilir. Yüksek kan siyanür düzeyi olan kişilerde, el ve ayak parmaklarında güçsüzlük, yürüme zorluğu, şaşılık, sağırlık ve tiroid bezi fonksiyonlarında azalma gibi tehlikeli etkiler görülmektedir.”

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2042
favori
like
share