The Lake House

Vizyona Giriş Tarihi
04.08.2006

Türü
Dram

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
105 dakika - 2006

Yönetmeni
Alejandro Agresti

Oyuncular
Keanu Reeves
Sandra Bullock
Shohreh Aghdashloo
Christopher Plummer

Senaryo
David Auburn

Müzik
Rachel Portman

Görüntü Yönetmeni
Alar Kivilo

Onları ayıran zaman&

Hayatında değişiklik yapma zamanının geldiğine inanan Dr. Kate Forster, stajını tamamladığı yerel İllinois hastanesinden ayrılıp hasta trafiğinin yoğun olduğu Chicagoda bir hastanede çalışmayı kabul eder. Geride bırakacağı için üzüldüğü tek şey, kiraladığı güzel evdir. Sığınağı olarak gördüğü, geniş pencerelerinden karşıdaki sakin gölü gören bu ferah ve şık tasarımlı ev, onun kendisini gerçekten kendi gibi hissettiği tek yerdir. 2006nın kış aylarıdır. Kate, şehre doğru yola çıkmadan önce evin bir sonraki sakini için posta kutusuna bir not bırakır. Notta, kendisine gelen mektuplar için yeni adresini yazar ve kapının üzerindeki gizemli pati izlerinin kendisi taşınırken de orada olduğunu açıklar.

Ama evin yeni kiracısı Alex Wyler eve geldiğinde çok farklı bir tabloyla karşılaşır. Yetenekli ama hayal kırıklığına uğramış mimar, yakınlardaki bir inşaatta çalışmaktadır. Genç adam evi fazlasıyla ihmal edilmiş bulur: Tozlu, kirli evin bahçesini yabani otlar bürümüştür ve hiçbir yerde pati izi yoktur.

Alex için evin özel bir anlamı vardır: Mesleki başarısı uğruna ailesini feda eden ünlü mimar babası tarafından Alexin mutlu günlerinde inşa ettirilmiştir. Kendisini burada huzurlu hisseden Alex, evi orijinal güzelliğine kavuşturmak için uğraşmaya başlar. Katein notunu günlerce görmezden gelir, ama bir gün havanın yıprattığı çitleri boyarken başıboş bir köpeğin yaş boyalara bastıktan sonra evin girişine doğru ilerleyerek Katein tam söylediği yerde pati izleri bıraktığını görür. Şaşkına döner ve Katee mektup yazarak evde kendisinden önce kimsenin oturmadığını, genç kadının köpeğin pati izlerini nereden bildiğini merak ettiğini söyler.

Oradan bir hafta önce ayrılmış olan Kate ise Alexin kendisine şaka yaptığını düşünerek hemen bir cevap yazar: Sadece meraktan soruyorum; orada tarih ne? 14 Nisan 2004. Hayır, der Kate, Bugün 14 Nisan 2006. Aynı gün, ama iki yıl sonrası. Böyle bir şey olabilir mi?

Kate ve Alex, göl evinin posta kutusu aracılığıyla yazışmayı sürdürürken, inanılmaz ve imkansız şekilde iki ayrı yılda yaşadıklarını görerek her ikisi de hayatta geçmiş pişmanlıklarıyla mücadele ettikleri, yeni bir başlangıç yapmaya çalıştıkları bir noktada olduklarını fark ederler. Aralarında sıradışı bir bağ oluşan ikili, haftalar geçtikçe birbirlerine daha çok yakınlaşır; sırlarını, tereddütlerini ve hayallerini paylaşırlar; ta ki birbirlerine aşık olduklarını fark edene dek.

Aralarındaki mesafeyi aşıp olağanüstü durumlarının ardındaki gizemi çözmeye karar vererek kadere meydan okurlar. Ama bir araya gelmeye çalışırken, birbirlerini sonsuza dek kaybetme riskiyle de karşı karşıya olabilirler...Bullock ve Reevesi 12 yıl sonra buluşturan film
Sandra Bullock ve Keanu Reeves, 1994 yapımı Hız Tuzağından (Speed) sonra ilk kez Pulitzer ödüllü yazar David Auburnün Göl Evi adlı yapıtından uyarlanan romantik dram için bir araya geliyor. Alejandro Agrestinin yönettiği filmde iki başrol oyuncusuna Dylan Walsh, Shohreh Aghdashloo ve Christopher Plummer eşlik ediyor. Alejandro Agrestinin Auburnün senaryosuna dayanarak yönettiği filmin müzikleri Rachel Portman imzası taşıyor.

Filmde, kendini bütün kuralları yalanlayan ve bambaşka bir alemde gerçekleşen akıl almaz bir aşkın içinde bulan, bağımsız ruhlu ve mantıklı doktor Kate Forsterı canlandıran Sandra Bullock, Göl Evi için; Destansı bir aşk hikayesi. Doğru kişiyi bulmak için kendimizce verdiğimiz kararları, olasılıkları ve imkansızlıkları konu alıyor. Sizi imkansıza ve her türlü engeli aşmak için bağlantıların gücüne inanmaya davet ediyor; çünkü bu iki insanın bir yol bulmasını çok istiyorsunuz diyor.

Bullockla Hız Tuzağındaki telaşlı birlikteliklerinden bu yana ilk kez bir araya gelen Keanu Reeves de hikayenin sıradışılığından aynı ölçüde etkilendiğini söylüyor. Göl Evinin zamandan bağımsız idealizminin, çağdaş ortamı ve karakterleriyle iç içe geçtiğini de kaydeden Reeves, şunları dile getiriyor: Bir araya gelişleri öylesine orijinal ve yürek ısıtıcı ki. Burada ben kahraman, o da zor durumdaki kadın değil. Film, kendilerini bir bütün hissetmek için birini ya da bir şeyi arayan iki insanı da konu almıyor; beraberce yeni bir şey yaratabileceklerini keşfeden iki insanı konu alıyor...

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 2050
favori
like
share
butterfly7 Tarih: 07.11.2008 22:09
cok güzel bir film herkes izlemeli
meceng Tarih: 05.04.2008 11:18
SLM BU FILMI TAVSIYE EDİYOLAR NASIL?
aysecan2007 Tarih: 28.01.2008 22:47
Paylasim icin tskler
hohoho Tarih: 28.01.2008 20:56
saol kardeş
By_ergen Tarih: 16.11.2007 20:59
Aşk Filmi tAM bANA Groe
baba_21 Tarih: 01.11.2007 15:23
saol
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 19:30
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
ozlems_o Tarih: 04.08.2006 07:34
film çok güzel bişeye benziyo yaaa :3:

zaten iki oyuncuyu d açok sevrim farklı bişey olmuş :85:

sağol abi