İngiltere'deki Leicester Üniversitesi'ndeki sosyal psikoloji uzmanı White, yaptığı araştırmalar sonucu bir harita hazırladı. Haritaya göre dünyanın en mutlu ülkesi Danimarka, en mutsuz ülkesi ise Burundi çıktıSağlık, refah ve eğitim
İNGİLTERE'NİN Leicester Üniversitesi'nden analitik sosyal psikoloji uzmanı Adrian White'ın yaptığı kapsamlı araştırma, dünyanın en mutlu ülkesinin Danimarka, en mutsuzunun Burundi olduğunu gösterdi. White'ın 178 ülkeden edindiği verilerin yanı sıra BM ve Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptıkları dahil 100 küresel çalışmaya dayandırdığı araştırmasında ortaya çıkan mutluluk endeksinde, Türkiye 133. sırada yer aldı. Araştırmada mutluluğu etkileyen faktörlerin sağlık, refah ve eğitim olduğu vurgulandı.

Küçük ülkeler daha mutlu oluyor
ARAŞTIRMASINI "dünyanın ilk mutluluk haritası" olarak nitelendiren White, çalışması sırasında insanların daha çok içinde bulundukları durum ve çevrelerinden hoşnut olup olmadıklarını incelediğini söyledi. White'ın araştırması, dünyada Danimarka'dan sonra en mutlu ülkeler İsviçre, Avusturya ve İzlanda, en mutsuz üç ülkenin Burundi, Zimbabve ve Kongo olduğunu ortaya koydu. White, dünyada küçük ülkelerin daha mutlu olma eğiliminde olduğunu belirtirken, bunu, daha güçlü işbirliği hissi ve estetik niteliklerin olmasına bağladı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 538
favori
like
share
missx Tarih: 08.08.2006 13:58
kesinlikle yaşanılan ortamın rahatlığı ferahlığı insanın mutluluğunu etkiler..Türkiyenin 133. sırada olması üzücü tabi ki
hakan80 Tarih: 07.08.2006 23:34
MUTLULUGU ÖNCE KENDİ İÇİNDE BULUP ONDAN SONRA ARAMAMIZ GEREK DİYE DÜŞÜNÜYORUM ARKADAŞLAR :20:
hakan80 Tarih: 07.08.2006 23:32
benim okudugum bir yazıda ise hayat daha mutlu bakan ve umutlu olan ülkeler başında türkiye geldigi yazıyo idi...
cansulum Tarih: 07.08.2006 22:27
bence insan istediği her yerde mutlu olabilir.belki o en mutlu ülkeni insanları mutluluklarını dışarı vurabiliyorlar ve bizim ülkemiz vuramıyor.Herşey olabil ir yani.
casper Tarih: 28.07.2006 13:56
bence mutluluk daha çok insanların kendi iç dünyaları ile ilgili,ama doğruluk payıdA vardır,çünli insanlar bulundukları ortamın rahatlığı ve huzuruylada mutluluklarını perçinlerler :85: