[COLOR=coral]Bilim adamları, "kozmik santrallar" olarak kabul edilen kuasarlardan çıkan ışığın, niçin röntgen ışığı olarak yansıdığını buldu. Kuasarların merkezindeki karadelikler, parçacıkları, röntgen ışığı olarak yansıyacak kadar hızlandırıyorlar. "Jet" olarak adlandırılan parçacık akımlarındaki mekanizma, şimdi Max-Planck Birliği bilim adamları tarafından çözüldü.

Bir "jet"in ne şekilde röntgen ışığı yansıttığı sorusuyla ilgili bir sürü tahmin üretilmişti bugüne dek. Mesela "Compton" modeline göre. düşük enerjili parçacıklar, akımdaki fotonları kozmik arka plan ışımasında döndürerek, yüksek enerjili ışının oluşmasına yol açıyor. "Senkrotron" modelinde ise, jetlerin içinde röntgen ışığında yansıyan, yoğun miktarda enerji yüklü parçacıklar, elektronlar ya da protonlar var.

Max-Planck Birliği araştırmacısı Sebastian Jester ve ekibi, Southampton Üniversitesindeki Chandra röntgen teleskopuyla, 3C 273 kuasarını inceledi. Araştırmacılar, Astrophysical Journal dergisinde yayımladıklar makalelerinde, jetlerin doğrudan doğruya yoğun miktarda enerji yüklü parçacıklar tarafından üretildiğini yazdı. Jetlerdeki enfraruj ışının, Spitzer uydu teleskopuyla incelenmesiyle de aynı sonuçlar elde edilmiş.

En parlak cisimler

Kuasarlar uzaydaki en parlak cisimlerdir ve enerjilerini merkezlerinde bulunan karadeliklerden alırlar.

Bunlardan yansıyan demet halindeki yüksek enerjili parçacık akımları tüm frekans alanlarında ışımakta. 3C 273 kuasarının en parlak jeti yaklaşık olarak 100.000 ışık yılı genişliğinde. Işıyan parçacıkların ömrü ise sadece yüz yıl.

Neredeyse ışık hızında hareket eden yüksek enerjili parçacıklar, dışarıya yansıtılamayacak kadar kısa ömürlüler. Bu nedenle enerjilerini ışın olarak dışarı atacak bir noktada anında hızlandırılıyorlar. Bu sonuca göre Compton modeli artık geçerliliğini yitirmiş görünüyor. Fakat yine de jetlerin, parçacıkları, bulundukları yerde nasıl bu kadar hızlandırabildikleri sorunu yanıtsız kalıyor.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 389
favori
like
share
varolcan Tarih: 01.08.2006 21:53
paylaşımın için teşekkür ederim.
bilim çok mükemmel bişi :78: