çürük raporu - askerliğe elverişsiz raporu - askerlik çürük raporu - çürüğe çıkma

Askerlik, her erkeğin yapması gereken, vatani bir görevdir. Zaten her erkek bu şanlı görevi yapmak için sabırsızlanır. Her ne kadar bazen çekingenlik olsa da asker ocağına gittikten sonra herşey değişir. Askerlik, erkeklerin yaşamında varolan belli başlı bir kaç dönüm noktasından biridir. Bu yüzden askerlik, insana çok şey katar. Birçok insana göre erkeklik ve hayat, asker ocağında başlar. Çünkü daha önce yapmadığınız bir çok işi askerde yaparsınız. Sevdiklerinden daha önce uzakta kalmayan insanlar bile askerde bu duyguyu tadarlar. Bu sebeple askerlik çok önemli bir görevdir.

Her insan elbette askerlik yapmak ister; fakat bazen bizim dışımızda gelişen olaylar bu duruma engel teşkil edebilir. Fiziksel ya da ruhsal engeller, bazen askerlik için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu tür engellere sahip insanların, askerlik yapması uygun değildir. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa ve askerlikten muaf sayılmak istiyorsanız çürük raporuna ihtiyacınız vardır. Çürük raporunu askerlik öncesi dönemde alabilirsiniz. Askerde oluşabilecek sağlık sorunları sonrasında da çürük raporu almak mümkündür. Askerlik öncesi dönemde, askerlik şubesine giderek rapor almak istediğinizi belirtmelisiniz. Ardından askeri hastaneye sevk işlemleriniz yapılır. Daha sonra askeri hastaneye giderek doktora görünmeniz gerekir. Sağlık sorununuzu askeri hastanede bulunan doktora iletirsiniz. Eğer sağlık sorununuz gözle görünür türdeyse gerekli işlemler yapılır. Doktor uygun görürse bir muayeneden geçebilirsiniz.

Sağlık sorununuzun türüne göre çeşitli muayenelerle karşılaşabilirsiniz. Fiziksel rahatsızlıklarda doktor tarafından kontrol edilirsiniz. Özürlülerin, mutlaka daha önce aldıkları özürlü belgelerini ve raporlarını getirmeleri gerekmektedir. Eğer fiziksel durumunuzda bir eksiklik ya da askerlik yapmanıza engel bir durum görülmezse, çürük raporu alamazsınız. Bu yüzden çürük raporu almadan önce kendi durumunuzu gözden geçirmenizde fayda vardır. Psikolojik sağlık sorunlarında, muayene daha farklıdır. Bir uzman tarafından kontrolden geçirilirsiniz. Psikolojik sorunlarınız tamamen ortaya çıkana kadar bu terapi devam eder. Eğer geçmiş döneme ait sağlık raporlarınız varsa bunu da doktorunuza iletmelisiniz.

Özellikle çürük raporu almak isteyen eşcinsellerin işi oldukça zordur. Çünkü bu tür durumlarda, sizlerden cinsel ilişki anında çekilmiş video ya da fotoğraflarınız istenebilir. Bu durum her insan için ruhsal bir bozukluk yaratabilir. Bunun yanında anal kontrollerden geçebilirsiniz. Bu tür durumlarda ya rapor alarak askerlikten muaf sayılırsınız ya da askerliğiniz tecil ettirilir. Tecil dönemi sona erdikten sonra durumunuz tekrar gözden geçirilir eğer bir düzelme varsa askere alınırsınız. Eğer sorununuz devam ediyorsa, yüksek kurul karşısına gelirsiniz ve uygun gördükleri taktirde size çürük raporu verirler.

Çürük raporu, sadece askerlik öncesi durum için geçerli değildir. Askerlik esnasında yaşadığınız sorunlar nedeniyle de çürük almak isteyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak askeri hastaneye sevk edilirsiniz. Askeri hastanede çürük almak sanıldığı kadar kolay değildir. İlk olarak muayeneden geçersiniz. Eğer askerliğe engel teşkil edecek bir durum söz konusu değilse rapor alamazsınız. Bazen askeri hastanede hava değişimi verilir. Bu hava değişim süresini evinizde geçirebilirsiniz ; fakat bu durum çürük raporu almış olmanız anlamına gelmez. Yani size verilen süre sona erdikten sonra, tekrar askere dönüş yapmalısınız.

Askerlikten kısa yoldan kurtulmak isteyen insanların fazlalığı nedeniyle, çürük raporu almak oldukça zordur. Çürük raporu almak için belgeler üzerinde oynamak, doktorları kandırmaya çalışmak, sahte belgelerle başvuru yapmak çok büyük suçtur. Bu yüzden bu tür işlere kalkışmak tehlikelidir. Yüksek Askeri Kurul’un belirlediği sorunlar dışında kimse askerlikten muaf sayılamaz. Bu sebeple özel muayenelerden ve kontrollerden geçmek gereklidir. Bu kontrollerin amacı, sorunun doğruluğunu ve kesinliğini ölçmektir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 15065
favori
like
share