Dünya Kupası finalinde Berlin'den eli boş dönen Fransızlar, kupanın peşini bırakmıyor. Zidane'ın attığı kafanın videodan tespit edilmesi nedeniyle final maçı tekrarlanabilir.

Fransa'da bir grup dernek ve futbol kulubü, Zidane'ın İtalyan futbolcu Materazi'ye attığı kafa nedeniyle oyundan atıldığı final maçının yeniden oynanması için yargıya başvuruyor.

Maçın dördüncü hakemi İspanyol Luis Medina Cantalejo'nun, Zidane'ın Meterazi'ye attığı kafayı videodan seyrederek orta hakemi haber ettiğini iddia eden Fransızlar, hakemlerin video kullanmasının yasak olduğu gerekçesiyle maçın iptal edilmesini istiyor.

Girişimi yapan Dünya Kupası Gerçekleri için Ulusal Birlik isimli platformun avukatı Mehana Mouhou, dördüncü hakemin Zidane'ın attığı kafadan nasıl haber olduğuna ilişkin soru işaretleri bulunduğunu ve bunun aydınlatılmasını istediklerini belirterek "Eğer video kullanılmışsa, bu büyük bir hata yapıldı demektir. Çünkü maçlarda videoya başvurmak yasak" dedi.

İspanyol hakem Cantalejo, Zidane'ın kafa attığı doğrudan gördüğünü ve videoya bakmadığını açıklamıştı. Dördüncü hakemin olayı sahada canlı olarak gördüğüne ilişkin büyük şüphe olduğunu savunan Fransız avukat, Le Parisen gazetesine yaptığı açıklamada Cantalejo'nun orta hakemi hemen haberdar etmediğine dikkat çekerek "Fifa, Cantalejo'nun ifadesiyle yetiniyor. Oysa ki bu sadece bir açıklama, deliller nerede?" dedi.

Bu konunun kapanmadığını belirten Fransız avukat, olayın incelenmesi için ağustos ayında Paris Mahkemesi'nde dava açacaklarını bildirdi. Mahkemeden bütün ilgili kişilerin görüşlerini almasını talep edeceklerini belirten Mouhou, video kullanımının tespit edilmesi halinde FİFA'nın maçı yeniden oynatacağına inanıyor. Zidane gibi Cezayir'in Kabili bölgesi kökenli olan avukat Mouhou, davanın bunla bir alakası olmadığını, final maçının ardından Fransa genelinden dernek ve futbol klüplerinin oluşturduğu bir birliğin kendisine başvurduğunu söyledi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan FİFA sözcüzü Andreas Herren ise Fransızların maçı iptal etme girişiminden haberdar olduklarını bildirerek geriye dönüşün olmadığını söyledi. Fifa kurallarına göre bir hakemin kararının soruşturmaya açılamayacağını ve değiştirilemeyeceğini bildiren Fifa sözcüsü, dördüncü hakemin Zidane'ın kafa attığını videoyla değil gözleriyle gördüğünü kaydetti.

Cezayir asıllı ünlü futbolcu Zidane, uzatmalara sarkan final maçının 110. dakikasında İtalya'nın savunma oyuncusu Marco Materazzi'ye attığı kafadan dolayı kırmızı kart görerek oyundan atılmıştı. Zidane, daha sonra yaptığı açıklamada Materazzi'nin maçta annesine ve kız kardeşine küfrettiğini açıklamıştı. Her iki futbolcuyu da dinleyen FİFA, Zidane'a 3, Materazzi'ye ise 2 maç ceza vermişti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 827
favori
like
share
corleoni Tarih: 30.07.2006 23:59
ya bırakın bu işleri kupayı alan aldı geçti o artık
okanoo28 Tarih: 30.07.2006 19:18
hayatta yapmazlar öyle bişey.. haber için saolasın sparky
MARDINLI1986 Tarih: 30.07.2006 18:15
Iyi olur ama bos bence haber icin thx