Plastik Cerrah Prof. Dr. Onur Erol, özellikle sanatçı ve mankenlerin tercih ettiği yüz ve dudak bölgesine yaptırılan silikonların zamanla yaratacağı zararlara dikkati çekerek, meme dışında estetik amaçlı silikon kullanımı yerine hastanın kendi dokularının tercih edilmesi gerektiğini söyledi.
Erol, 7-8 senedir dünyada kullanılan silikonun bazı doktorlarca tercih edilmediğini kaydetti. Erol, ''Ben de plastik cerrah olarak bu yaklaşımı uygun bulmam ve yapmam'' diye konuştu.

Silikonun yüze ve dudağa enjekte edilmesinin zararlarını da anlatan Erol, ''Sonra hastalar ağlayarak 'yüzümdeki, dudağımdaki silikonu çıkarın' diye bize geliyor. Ama silikon bütün dokuların içine yayıldığı için bu mümkün olmuyor, kısmen çıkarabiliyoruz. Silikon bir kere konulduktan sonra çıkarmak da zor oluyor'' dedi.

Silikon enjeksiyonunun alerjik reaksiyonlara neden olacağını, hastaların sürekli kortizon yaptırmak zorunda kalacaklarını söyleyen Erol, yüz ve dudakta şişme, enfeksiyon, dokularda harabiyet, his kaybı yaşanabileceğini anlattı.


Meme silikonunda bu tür reaksiyonlara rastlanmadığını vurgulayan Erol, ''Meme silikonu bir kabı olan ve içindeki silikon da daha değişik olduğu için zararsız oluyor'' diye konuştu.


Onur Erol, yüze ve dudağa silikon enjekte edilmesi uygulamasının ABD'de yasak olduğunu da bildirdi.

Bazı insanların bacaklarındaki eğriliği gidermek için bıçak altına yattıklarını anlatan Erol, bazı doktorların bacak eğriliğini, bacağa koydukları silikon ile gidermeye çalıştıklarını belirtti.


Onur Erol, bacağa konulan silikonun kasları harap ettiğini, şekil bozukluklarına sebep olduğunu, konulduğu yerde iz kaldığını söyledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 546
favori
like
share
casper Tarih: 02.08.2006 14:58
silikon zaten yüzde donuk ve ifadesiz bir duruş oluşturuyor :70:
SU-PERISI Tarih: 01.08.2006 12:42
dudaga ve yüze enjekte edildiğinde bu silikon sıvı olduğu için doku aralarına yayılmakta ve çıkarmak imkansız hale gelmektedir ayrıca sürekli yer değiştirdiği için hastalarda şekil bozukluğuna yol açmaktadır.paylaşımın için teşekkürler arkadaşım
ozturk Tarih: 31.07.2006 14:37
bayan üyelerimiz iyi okusunlar.. :85: