Avustralya'da yapılan bir araştırmaya göre, insan beyninde yaşlanmayı yavaşlatma etkisi olduğu bilinen balıktaki yağ asitlerinin, hafif egzersizle tüketildiğinde kilo kaybetmeye yardımcı olduğu belirlendi.
Güney Avustralya Üniversitesinde yapılan araştırma sonucunda, Omega-3 yağ asitleri içeren balık yağının obez insanların kilo vermesine yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Üniversitenin araştırmacısı Alison Hill, Reuters ajansına verdiği demeçte, balık yağında bulunan Omega-3'ün, egzersiz sırasında kaslara kan akışını artırarak, yağ yakmayı hızlandırdığını söyledi.

Araştırmanın, 4 gruba ayrılan, 68 kilolu ve obez insan üzerinde 3 ay süreyle yapıldığı belirtildi.

Birinci grup, az miktarda balık yağı alırken, ikinci gruba normal diyetleri değiştirilmeden ayçiçek yağı verildi. İki gruba da 3 ay boyunca 45 dakikalık yürüyüş veya haftada 3 kez koşma şeklinde hafif egzersiz programları uygulandı.

Diğer iki grup ise hem balık yağı hem ayçiçek yağı aldı ancak egzersiz yapmadı. Araştırma sonunda balık yağı alan ve egzersiz yapanların 3 ayda ortalama 2 kilo verdikleri gözlendi. Ayçiçek yağı alan ve egzersiz yapanlar ise hiç kilo veremedi. Egzersiz yapmayan diğer iki grubun da hiç kilo vermediği belirlendi.

Araştırmacı Hill, ''Bu insanların özellikle istedikleri her şeyi yemelerine rağmen balık yağının etkili olmasına şaşırdık'' dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 517
favori
like
share
casper Tarih: 02.08.2006 14:55
bende tam tersini biliyordum,

teşekkürler özlemcim
SU-PERISI Tarih: 01.08.2006 12:28
balık yagının faydasını biliyordum ama kilo verdirttigini ilk defa duyuyorum saol özlemcim
ozturk Tarih: 31.07.2006 14:35
paylaşıma teşekkür..
CADIKIZ Tarih: 31.07.2006 13:02
[COLOR=coral]Kilo verdigini bilmiyodum ama gercekten vucutta cok faydasi oldugunu biliyorum..ve gercekten haftada birkez yenmeli diyorum :5: