Formula 1 bu yıl tatsız başlayacak

Geçen yıl 45 bin yabancı turist ağırlayan F1 Türkiye, bu yıl tatsız başlayacak. Şimdiye kadar 20 bin biletin satıldığı yarışlar için umut, son dakika satışlarına bağlandı. 2005'te İstanbul'a yakın çevre oteller bile 'kapı fiyatı'nın üstünde rakamlarla odalarını doldururken, bu yıl 'kapı fiyatı'na yapılan satışlara karşın doluluk oranı yüzde 80'lerde

Uzun uğraşlar sonunda geçen yıl Türkiye'de ilki yapılan Formula 1 yarışlarının ekonomik ve sosyal sonuçları fazlasıyla tatmin ediciydi. 45 bini yabancı 65 bini yerli olmak üzere toplam 110 bin kişi bu yarışların Türkiye ayağını izledi.
Bu yıl ise 25-26-27 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan yarışların, hedeflenenin aksine sönük geçmesi bekleniyor. İkincisi düzenlenecek F1 Türkiye ayağının yurt dışında tanıtımının yapılmaması ve dünya kupası gibi nedenlerle bilet satışları geçen yılın aynı dönemine göre düşük kaldı. 2005 yılında bu dönemde 30 bin bilet satılırken, geçen hafta itibariyle satılmış olan bilet sayısının 20 bin olduğu bildiriliyor.
Yine 2005'te Süper Gold ve Gold biletler 437 ile 612 YTL'ye satılırken bu yıl ilginin azlığı nedeniyle bu klasmandaki biletlerin 580 YTL'ye, Silver ve Bronz bilet fiyatları geçen yıl 227 ile 385 YTL'yken bu yıl 170 ile 360 YTL'ye satılıyor.

TANITIM YAPILMADI

F1 bilet satışlarının düşük olmasında dünya kupası ile birlikte yurt dışında tanıtımın yapılmamış olmasının da etkili olduğu belirtiliyor. Yurtiçinde ise sadece F1 Ana sponsoru olan Petrol Ofisi tanıtım yapıyor.
F1 arabası ya da simülatörü ile tanıtım yapmak için girişimlerde bulunduklarını ancak pahalı olması gerekçesiyle olumsuz yanıt aldıklarını belinten TUROB Başkanı Timur Bayındır, "Tanıtım yapılmadan bu işler olmaz. Biz de tanıtımı yapamadık. Umarım bundan sonraki yıllarda tanıtım faaliyetlerini yapabiliriz" diyor.
İstanbil Ticaret odası (İTO) yönetim kurulu üyesi ve FİYAŞ eski yönetim kurulu üyesi Bülent Barlak da F1'in çok kötü bir satış operasyonu geçirdiğini söylüyor.
Büyük hayallerler girilen F1 organizasyonunun yanlış bir politikayla yerle bir edildiğini iddia eden Barlak, " Mevcut İTO yönetimiyle bu iş toparlanamaz. Çok büyük bir organizasyon, kötü bir yönetimle yerle bir edildi. Bu yıl geçen yılkinden daha az izleyici gelecek" diyor.

TOYOTA EKİBİ VİLLA KİRALADI

Bu yıl dikkat çeken bir konu da Anadolu yakasında Kurtköy'de yapılan ve yarış için kiralanan villalar. O bölgede toprak sahibi olan bir kişinin yaptığı villalarda bu yıl Toyota ekibi de kalacak.

OTELLERDE HAYAL KIRIKLIĞI

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, şu anda Formula 1 için otellerde seyirci açısından fazla rezervasyon görünmediğini bildirdi.
Bayındır, yaptığı açıklamada, bu yıl 25-27 Ağustos tarihleri arasında İstanbul'da ikinci kez düzenlenecek Formula 1 için uluslararası düzeyde yeterli tanıtımın yapılmadığına, özellikle Motor Sporları ve Organizasyon A.Ş. ile Formula 1 bileti satan firmaların daha etkin bir tanıtım yapması gerektiğine dikkat çekti.
Formula 1'in yapılacağı tarihlerde Anadolu Yakasındaki otellerde doluluk gözlenmesine rağmen, Avrupa Yakasındaki otellerde yer olduğunu kaydeden Bayındır, şunları aktardı:
''Anadolu Yakası otellerinde şu ana kadar yapılan rezervasyonlar, takımlar ve Formula 1 için çalışan ekipler için yapıldı. Otellerde, maalesef seyirci açısından fazla bir rezervasyon görünmüyor. Eğer, Formula 1 tarihlerinde yatak bulamadığını söyleyen olursa, TUROB'a müracaat etsin, hemen yatak bulup yerleştirelim. Son günlerde 'Formula 1 tarihinde İstanbul otelleri doldu' diye yazılar okuyoruz. Ancak henüz odalarımız beklenildiği gibi dolmadı.''
Timur Bayındır, Formula 1'in olduğu tarihlerde 25-30 bin kişinin gelmesinin hedeflendiğini ve bu kişilerin 60 milyon dolar ila 80 milyon dolar arasında döviz bırakmasını beklediklerini ifade etti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 587
favori
like
share
MARDINLI1986 Tarih: 02.08.2006 01:49
Benim hic gidesim yok walla ne o vinnnnnnnn vinnnnnnnn vinnnnnnnn diye TV den izlerim Filtre gibi gelir zararli sesleri duymam :46:
ZeuS Tarih: 01.08.2006 21:41
ßenimde gidesim war