Dünyanın gördüğü en düşük sıcaklıklardan biri, çok nadir görülen bir bulut formasyonunu Antarktika göklerinde ortaya çıkardı.
Antarktika'da yer alan Avustralya'ya ait Mawson Meteoroloji İstasyonu'ndan meteorolog Renae Baker, 'nacreous' olarak adlandırılan stratosferik kutup bulutlarını görüntüledi.
Sedef bulutların anası (mother-of-pearl clouds) da denen nacreous'lar, hava sıcakllığının eksi 80 santigrat derecenin altına düştüğü günlerde ve sadece kutup bölgelerinin çok yükseklerinde ortaya çıkıyor.


-87 derece oldu

Renae Baker'ın fotoğrafları çektiği tarih olan 25 temmuzda da bölgede hava sıcaklığı sıfırın altında 87 santigrat derece (eksi 189 derece Fahrenheit) olarak belirlendi.
Baker, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, "o an sedef bulutların bulunduğu yükseklikte rüzgar saatte 143 kilometre hızla esiyordu. Ama onlar sabittiler" dedi.

Sedef bulutlar

Nacreous bulutları, stratosferde, yerden yaklaşık 25 kilometre yukarıda oluşur ve parlak, ince ve sedefi andıran biçimlerinden dolayı sedef bulutların anası olarak adlandırılır.
Buz kristallerinden oluşan ve genellikle güneşin ufka yakın olduğu zamanlarda görülen sedef bulutların rengi ve parlaklığı güneş ışınlarını yansıtmasından kaynaklanır.
Bu tür bulutlar genel sirkülasyon ile stratosfere taşınan çok küçük su damlacıklarını içerir. Genellikle hareketsizdirler veya çok nadiren hareket ederler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 441
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 02.08.2006 15:13
hem çok ilginç hemde biraz ürkütücü geldi bana yaa:40:

paylaştığın için sağol abim
casper Tarih: 02.08.2006 14:47
çokk ilginç gerçekten, :20:

teşekkürler arkadaşım
sennur Tarih: 02.08.2006 12:16
ya çok ilginç ve güzel resimler,bilgiler çok teşekkürler,bilgi dağarcığımıza yaptığınız yeni katkılar için...