terlemeye ne iyi gelir - terlemeye karşı bitkisel çzöüm - terlemeye iyi gelen bitkiler - gül suyunun faydaları
Prof. Dr. Ahmet Maranki yaz aylarında çok terlemeye karşı, ter kokusuna bitkisel kürler uygulayabileceğimizi, bunun sayesinde terleme sorunumuz giderebileceğimizi söyledi. Terlemenin nedenleri ve çeşitleri oldukça fazladır. Terlemek aslında sağlıklı olduğumuzu gösteren işaretlerden biridir. Bedenimizdeki su ve tuz oranını eşitleyen bir etken olduğu gibi vücut bedendeki zararlı atıkları terleme yolu ile dışarı atarak, sağlıklı bir bedeni bizlere sağlar. Bazen uyurken bile terlediğimiz zamanlar olur, bunun haricinde özellikle yaz ayları mevsimsel değişiklikler sebepleriyle, terleme oranımız diğer mevsimlere göre artış gösterecektir. Bu tür zamanlarda sıvı şeyler tüketmeyi kesinlikler ihmal etmemeliyiz. Karpuz, kavun, salatalık gibi yiyecekleri bol bol tüketin ve bol bol su içiniz.

Terlemeye karşın önlem alabileceğimiz bitkisel çözümler sadece vücudun gerektiği kadar ki teri atabilmesine olanak gösterirken aşırı terlemeyi de önlemeye yaramaktadır. Bitkisel çözüm uzmanı Ahmet Maranki tarafınca aşırı terlemeye karşın uygulanabilecek bitki bitkisel formülde şu şekildedir.


İlk olarak bir bardak kaynar su hazırlanır, içerisine ada çayı eklenir ve bir süre beklenir, bu bekleme ardından bir bardak içilir, Her gün düzenli şekilde yapılacak olan bu formül kişinin aşırı terlemesini önlemektedir. Ama bunu yanı sıra olarak her gün nane suyu içilerek de terlemeler kafi dereceye düşmektedir.

Terlemeye Karşı Nasıl Önlem Alabiliriz…

Rahat ve hava alan kıyafetleri tercih edin.

Özellikle pamuklu kıyafetler giyin.

Vücudunuzun temizliğine özen gösterin.

Özellikle koltukaltında oluşan istenmeyen tüylerinizi alıp ter kokusuna büyük ölçüde mani olabilirsiniz.

Kahve, alkol ve yakıcı gıdalardan uzak durun.

Zeytin yapraklarından yapılmış çay düzenli tüketildiği zaman terlemeyi engelliyor. Temizlenerek yıkanmış bir yemek kaşığı dolusu zeytinyaprağını, 150 ml. suda kısık ateşte 3-4 dakika kaynatıp elde edeceğiniz çayı, sabah-akşam günde iki kere tüketebilirsiniz.

Saf mersin suyu da hem antiseptik etkiye sahip, hem de ter kokularına ve terlemeye karşı etkili doğal bir çözüm. Özellikle saf doğal zeytinyağlı defneli sabunla yıkandıktan sonra, bir parça pamuğa dökeceğiniz mersin suyu ile koltuk altlarınızı ve terden şikayet ettiniz diğer bölgelere sürebilirsiniz.

Gülsuyu’nun tonik etkisi var. Arzu edenler alternatif olarak saf gülsuyunu tercih edebilirler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1125
favori
like
share