KBB uzmanı Atilla Şengör, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sık görülen burun kanamasının ciddiye alınmasını ve önemli sonuçlar ortaya çıkmadan derhal bir uzmana başvurulmasını söyledi.

KBB uzmanı Dr. Atilla Şengör, tehlikeli sonuçlar doğurabilen burun kanamalarında alınması gerek önlemleri ve tedavi yollarını anlattı.
Şengör ''Kanamalar ön burun ve arka burun olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ön burun kanamaları burnun orta bölümündeki kılcal damarların zedelenmesinden dolayı kaynaklanıyor. Bu damarlar çok ince olduğu için çok basit sümkürmelerde ve dokunuşlarda bile kanayabiliyor. Bu durum daha çok çocuk ve gençlerde görülüyor'' dedi.
Arka burun kanamalarının daha çok tansiyon hastalarında ve ciddi yüz yaralanması geçirenlerde görüldüğünü ve bu kanamaların genellikle orta ve ileri yaştaki kişilerde oluştuğunu söyleyen Şengör, daha ciddi sonuçlar doğmadan mutlaka bir uzman müdahalesi gerektiğini belirtti. Uzman Atilla Şengör, kaşıntıya yol açan solunum yolu alerjileri, kuvvetli burun sümkürülmesi, burun kemiklerindeki eğiklik, uzun süreli aspirin kullanımı ile tansiyon yüksekliğinin burun kanamalarının temel sebepleri arasında yer aldığını söyledi. Şengör, burun kanamalarını önlemek için burna az miktarda krem yada merhem sürülebileceğini söylerken, kanama halinde ise tampon uygulanmasını önerdi. Kanamanın tekrarlanması halinde de mutlaka hekime başvurulması gerektiğini söyledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 647
favori
like
share
refik Tarih: 03.08.2006 10:25
değerli bilgilerin için teşekkürler
ozlems_o Tarih: 03.08.2006 07:37
çocukkern akinin burnu her zaman kanardı ama geçti oz amanlar çok korkutmuştu bizi :3:

verdiğin bilgileriçin sağol SU PERİSİ