Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Klinik Şefi Doç. Dr. İhsan Karaman, çocuklarda alerjik hastalıklardan sonra en çok görülen hastalığın gece işemeleri olduğunu bildirdi.
Doç. Dr. Karaman, yaptığı açıklamada, insanlık tarihi kadar eski ve yaygın bir hastalık olan gece işemelerinin (enürezis) hem çocuklar, hem de yetişkinlerde ortaya çıktığını söyledi.

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de 2 milyondan fazla çocuk ve yetişkinin bu dertten mustarip olduğuna dikkati çeken Karaman, ''Çocuklarda alerjik hastalıklardan sonra en çok görülen hastalık gece işemeleridir. Türkiye'de her 5 çocuktan biri bu sorunun sıkıntılarını yaşıyor. Bu sorun yetişkinlerde de yüzde 1-1.5 gibi oldukça yüksek bir orana ulaşıyor'' diye konuştu.

Kişinin sosyal gelişimi, kariyeri ve insan ilişkileri üzerinde problemler yaratan hastalığın, önemli böbrek rahatsızlıklarına da yol açabildiğini vurgulayan Karaman, hastalığın utanma nedeniyle gizli tutulduğunu, bunun da tedaviden kaçınmaya neden olduğunu dile getirdi.

''Sağlıklı yetişkin bireylerin de yataklarını ıslatabiliyor olması, gece yatağını ıslatan çocuğun medikal tedavi görmediği zaman yaşamları boyunca enüretik kalacağını ortaya koyuyor'' diyen Karaman, bu nedenle erken yaşta gerekli ve yeterli sürede tedavi olmanın çok önemli olduğunu ifade etti.

Son yıllarda tıpta sağlanan yeni gelişmeler sayesinde gece işemelerinin tedavisinin gerçekleştirilebildiğini anlatan Doç. Dr. İhsan Karaman, bu çocukların erken dönemde üroloji uzmanına götürülmesi önerisinde bulundu

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 477
favori
like
share
JAM666 Tarih: 06.08.2006 13:01
Tesekkurler Paylasim Icin...

Bence 3 Cocukdan Daha Fazla Ve Bilincli Olarak Hareket Edildiginde Ve Aileler Biraz Duyarli Oluras Haledilecek Bi Problem Ama Ileri Yaslarda Kesiyo Bu Bence Biraz Cocugun Psikolojik Ruh Haliyle Alakali...
refik Tarih: 04.08.2006 16:00
haberin için teşekkürler eline sağlık
missx Tarih: 04.08.2006 15:57
bende pisikolojik nedenlere bağlıyorum..sağol özlemcim
SU-PERISI Tarih: 04.08.2006 13:24
çoçuklarda sık görülen gece işemelerinin psikolojik etmenlerin hastalıgın oluşmasında büyük rol oynadıgını düşünüyorum,ayrıca aileler çoçugu suçlamadan bunu hastalık olarak kabul edip doktora götürmelidir.eline saglık özlemcigim