İngiliz bilim adamları, meme kanserini şu anda kullanılan testlerden daha erken aşamada teşhis edebilen bir kan testi geliştirdi.


İlk denemelerin bugün yayımlanan sonuçları, bu yönetmin aynı zamanda prostat ve yumurtalık kanserlerinde hastalığın sessiz safhasında, yani hastalığa yakalanan kişinin normal görünüp kendini iyi hissetiği aşamada bile teşhis edebildiğini gösterdi.
Meme kanseri en yaygın kanser türlerinden biri. Tüm dünyada her yıl 1.1 milyon yeni meme kanseri vakası görülüyor ve her yıl ortalama 400 bin kadın meme kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor.

Üç farklı test

Meme kanserinde günümüzde uygulanan teşhis, meme muayenesi, mamografi ve ultrason ile görüntü elde etmek ve biyopsi olmak üzere üç farklı testle gerçekleştiriliyor.

Pek yaygın olmasa da, sayıları hızla artış gösteren genç kadınlarda kanser vakalarında, mamografinin yeteri dercede hassas olmaması nedeniyle daha etkili bir teşhis yöntemine acilen gereksinim duyuluyor.

Erken teşhis, etkili tedavi

Kan testleri hastalığı teşhis etmenin yanı sıra öldürücü meme kanseri ile iyi huylu meme kanserini de birbirinden ayırabiliyor ve bu sayede uygun tedavi şeklinin uygulanmasını sağlıyor.

Kanser ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi de o kadar etkili oluyor

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 510
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 05.08.2006 15:13
teşekkürler ellerine saglık özlemciğim paylaşımların için. güzel bir haber
fiber_optic Tarih: 05.08.2006 08:38
tesekkurler ellerine sağlık