Mustafa Sandal


11 Ocak 1970 Tarihinde, İstanbul Beşiktaşta hayata merhaba dedi. Özel Dost Kolejindeki ilköğreniminin ardından İsviçrenin Cenevre kenti yakınlarında bulunan  College Du Leman  da orta ve lise tahsilini tamamladı. Ardından, üniversite tahsiline Boston New Hampshire Collegeda başladı. İçindeki müzik tutkusunu daha fazla bastıramayıp 2.5 senelik üniversite tahsilini yarıda bırakarak Türkiyeye döndü.Yurt dışında çeşitli ülkelerde geçirdiği uzun yıllar, tüm yaşamıyla beraber müziğine de yansıdı. Aldığı tüm bu eğitimle birlikte çocukluk yıllarından beri içinde duyduğu müzik tutkusunun ışığında, profosyonel müzik yaşamına İstanbul Gelişim Stüdyosunda; Onno Tunç, Selçuk Başar, Uğur Başar ve Garo Mafyan gibi ülkemizin en ileri gelen müzik adamlarının yanında başladı (1989). Öyle ki, Cenevredeki orta okul ve lise yıllarında okul DJliği ile başlayan bu müzik aşkı İstanbul Gelişim Stüdyosuna adım atması ile doruğa ulaştı.

Kendi müzik ruhunu öğrendikleriyle birleştirerek belki de asıl müzikal kimliği olan bestecilik ve söz yazarlık yönünü ortaya çıkardı. Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Zerrin Özer, Muazzez Abacı, Ayşegül Aldinç, Yonca Evcimik, Ozan Orhon, Burak Kut, Deniz Arcak, Emel Müftüoğlu,Reyhan Karaca, İzel, Sibel Alaş, Asya,Hakan Peker ve Ferda Anıl Yarkın gibi sanatçılara verdiği besteler, kendisini gerçek anlamda peşinden koşulan bir besteci ve söz yazarı konumuna getirdi&

Kendi albümünü çıkarmak için daha fazla tecrübe kazanmayı tercih etti. Bu süre zarfında da müziği her yönüyle incelemeyi ve müzik teknolojisini de yakından takip etmeyi ihmal etmedi. Aradan gecen uzun çalışmalardan sonra kendi bestelerini yorumlamaya karar verdi.1994 yılında ilk albümü Suç Bendeyi çıkardı. Bu albümün satış tirajı, yıllardan beri yapmış olduğu çalışmalarının bir ürünü olurken, kendisini Türk Pop Müziğinin tartışmasız starlarından birisi yaptı. Suç Bende isimli albüm piyasaya verildikten 3 ay sonra başlayan Türkiye Turnesinde bir seneden çok daha kısa bir süre içerisinde yurt içinde 140, yurt dışında ise 30 konser vererek kırılması güç bir rekora imza attı.İlk albümünün başarısından sonra, bestecilik ve söz yazarlığı ile yetinmeyerek aranjörlük yönünü geliştirmeye karar verdi. Keza, evine bir Home-Studio kurarak çalışmalarını daha hızlı ve çok yönlü olarak yapmaya başladı.

1995 yılında ilk kez bir albümün müzik direktörlüğünü ve aranjörlüğünü üstlenerek Sibel Alaşın Adam isimli prodüksiyonuna imza attı.

1996 da Gölgede Aynı adlı ikinci albümünü hazırladı.. Bu albümün ilk albümden farkı, tam anlamıyla bir Mustafa Sandal prodüksiyonu olmasıydı. Ayrıca, verdiği yüzlerce yurt içi ve yurt dışı konserle birlikte, 2 Milyon kaset ve 600 Bin adetlik CD tirajı, eşine az rastlanır bir fanatizmi de beraberinde getirdi. Bir zamanlar hayal edilmesi bile güç olan stadyum konserlerindeki başarısıyla yetinmeyerek müziğin görsel yani diyebileceğimiz video kliplerde de daha önce denenmemiş temalar kullanıldı. Bir Anda adlı şarkısına aksiyon tarzında çektiği klip, ilk günden itibaren büyük dikkat çekti.

1997 yılında, Londraya yerleşip üniversite eğitimine kaldığı yerden American College Of Londonda devam ederken yine Londrada İzelin Emanet adlı albümün müzik direktörlüğünü üstlendi.

1998 Eylülünde çıkardığı üçüncü albümü Detay ile beklentileri yine boşa çıkarmadı. Yurt içinde onlarca şehirde, yurt dışında da Amerika,Avustralya, Almanya, Avusturya, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İsveç, Fransa Türkmenistan, Azerbaycan gibi pek çok ülkede toplam 120 konser veren sanatçı, bu albümde de her zamanki satış tirajlarını yakaladı.kışında Paris/Fransada Sony Music'le yaptığı anlaşma ile dünyaya açılan Sandal, yurt dışında yayınlanmak üzere Araba adlı şarkısına yeni aranjmanıyla Marakes/Fasta klip çekti.Yurt dışında da çok ses getiren ve de sevilen bu single çalışması ile daha önce albümlerinde yorumladığı şarkılardan 12 tanesinin bulunduğu albüm sayesinde, Fransa, Almanya, Belçika, İsviçre gibi Avrupanın çeşitli ülkelerinde, bir çok TV programına katılıp röportaj verdi. Ayrıca, Araba şarkısına gelen okuma istekleri doğrultusunda, Rusça, Arapça ve Yunanca dillerine çevrildi .

2000 Haziranında Akışına Bırak adlı dördüncü albümünü dinleyenlerine sundu. Bu albümde önceki albümlerinden farklı olarak müzik direktörlüğü kimliğini İskender Paydaşla paylaşarak, daha çok besteci ve yorumcu kimliğini ortaya çıkarttı. Düzenlemelerinde Volga Tamözün de imzasının bulunduğu şarkılar, kaliteli alt yapısı ve ses efektleriyle oldukça dikkat çekti.

2000-2001 konser programlarının arasında, çocukluğundan beri hayranı olduğu Eros Ramazotti ile birlikte İstanbul Ali Sami Yen Stadında 25 Bin kişi önünde yaptığı düetle çok saygı duyduğu bu müzik adamıyla aynı sahneyi paylaşarak, bugün gelmiş olduğu noktaya hakkı ile geldiğini ispat etti.

2002 yılının ilk aylarında, görenlere parmak ısırtan yeni stüdyosunu kurdu ve 5. albümünün kayıtlarını burada gerçekleştirdi. Ayrıca, kendi prodüksiyon şirketi olan YADA PRODUCTIONS bünyesinde kurduğu ve alt yapı çalışmaları 2 yıllık bir süreyi alan Fan Clubını, isim ve format değişikliğiyle yenilediği web sitesi üzerinden faaliyete geçirdi.

2002 Haziranında çıkardığı "KOP" adlı albümü ile müzik piyasasına yeniden hızlı bir giriş yaptı...

2003 yılında sevenlerine bir sürpriz yaparak Maxi Sandal 2003 isimli bir maxi single çıkardı.

Sanatçı yine 2003 yılında, Almanya-Universal Music etiketiyle Aya Benzer 2003 (Moonlight) isimli bir single ile Seven isimli bir albüm ile Avrupalı müzikseverlerle buluştu.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1564
favori
like
share
gitarci34 Tarih: 23.05.2008 20:47
tesekkürler,harikasiniz
SoN-GüL Tarih: 13.05.2007 16:42
Gercektende öyle..Albüm falan cikarmadi sanirim

ortalardada yok..bir gelirse pir gelir ama :5:
LEVIS-501 Tarih: 13.05.2007 00:06
Arkadaslar bu adam öldümü kaldimi coook uzun bir süreden beri hakkinda tek bir haber duymadim :20:
SoN-GüL Tarih: 07.05.2007 19:38
evet öyle düsünmüstüm ama o kadar önemli bir icerik yok diye


karantinaya almistim..neyse
FreddyKrueger Tarih: 07.05.2007 19:31
[quote]ORiJiNAL YAZARI : SoN-GüL
[URL=http://www.main-board.com/thread.php?postid=77177#post77177]sunuldu[/quote]

[COLOR=#c0ccf4]IçerikLerinde FarkLı BiLqi oLduqu Için KonuLar BirLe$tiriLdi...


SoN-GüL Tarih: 07.05.2007 19:26
[URL=http://www.main-board.com/thread.php?postid=77177#post77177]sunuldu
KeViN Tarih: 15.12.2004 17:49
ykalaman Tarih: 19.11.2004 22:16
sağol kanki....
Cikolata kiz Tarih: 19.11.2004 21:58
cok sagol
ellerine emeklerine saglik !!!!