Antioksidan" olarak bilinen vitaminlerin zararlarının faydasından çok olduğu öne sürüldü...

Saygın bilim dergisi New Scientist kalp hastalıkları, kanser ve diyabete karşı savaşta "antioksidan" etkiye sahip olduğu ileri sürülen vitamin haplarının faydadan çok zararı olduğunu yazdı

İngiliz bilim dergisi New Scientist son sayısında kimilerince bilinçsizce tüketilen antioksidan etkili vitaminlerin, aslında hiçbir faydasının bulunmadığı görüşüne yer verdi.

Dergide yer alan makaleye göre, bilim adamları 1950'lerde kalp, felç, kanser, parkinson, alzheimer gibi birçok hastalığa, vücudun ürettiği zehirli "Serbest radikallerin neden olduğunu keşfetti. Ardından da bu toksik maddelere karşı antioksidanların mücadele ettiğini belirledi. Bunun üzerine antioksidan etkili vitaminler tüm dünyada büyük bir hızla tüketilmeye başlandı. Ancak son dönemdeki deneyler, antioksidanların yalnızca laboratuvar ortamında etkili olduğunu; hap olarak vücuda girdiğinde tuhaf bir şekilde bu özelliğini kaybettiğini ortaya koydu.

Daha önce yapılmış araştırmaları da sayfalarına taşıyan New Scientist, 90'larda E vitamini haplarının kalp krizi ve felç riskini azalttığının anlaşılması üzerine bu vitamine yönelik talep patlaması yaşandığını ancak son çalışmalarda aradaki bağlantının kanıtlanamadığını yazdı. Hatta bazı araştırmalara göre E vitamini kullanan kişilerde kalp hastalığı olasılığı arttı. E vitamini haplarının alzheimer ve kanseri önlemedeki etkisi ise sanılanın aksine çok az. Adeta "leblebi gibi" tüketilen C vitamini ile ilgili de yine tartışma yaratacak ifadeler kullanıldı. C vitamininin şeker hastalarında atardamar sertleşmesini hızlandırabildiği iddia edildi.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 411
favori
like
share
JAM666 Tarih: 06.08.2006 12:58
Tesekkurler Paylasim Icin...

Ama Ben Gunde 1 Tane Aliyorum Dr Herhangi Bi Yan Etkisi Olmadigini Soyledi :20: