Son 30 yılda yapılan çalışmalar, doğumdan 1.5 yaşına kadar olan dönemi kapsayan çağdaki bebeklerin, düşünülenin aksine edilgen değil, anne kadar etkin olabildiklerini, duygular arasındaki farklılıkları ayırabildiklerini ortaya koydu.

Almanya'daki Heinrich Heine Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikosomatik ve Psikoterapi Kürsüsü ile halen çalıştığı Düsseldorf Psikanaliz Enstitüsü kurucularından Doç. Dr. Celal Odağ, 1970'li yıllardan bugüne yapılan araştırmaların, bebeklerin birçok mesajı son derece iyi şekilde duyumsadığını, çok duyarlı olduklarını, duygular arasındaki farklılıkları ayrımsadıklarını ortaya koyduğunu kaydetti. Bebeklerin, verilen ve verilmeyen sevgi arasındaki farklılığı algılayabildiklerini belirten Odağ, "Sömürenle sömürmeyen, özerkliği tanıyanla tanımayan sevgiler arasındaki farkları tanıyabiliyorlar. Yalnız bu farkları tanımakla kalmayıp, bunun sınırlarını da tanıyorlar" dedi.

Son 30 yıldaki araştırmalara göre, bebeklerin en azından anne kadar etkin canlı varlık olduklarının belirlendiğini ifade eden Odağ, anne ve bebeğin sürekli etkileşim içinde bulunduklarını, bebeğin hiçbir zaman edilgen, pasif varlık şeklinde görülemeyeceğini vurguladı. Odağ, anne bebek ilişkisinde, bebeğin de etkin olduğunu belirtti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 522
favori
like
share
Wish Tarih: 08.08.2006 23:25
zaten bu nedenle de anne-babalar daha dikkatli ve duyarli olmalilar...bebekler bosuna huzursuz veya degisik/farkli ortamlarda/durumlarda, ya da annenin stresli, üzüntülü ya da sinirli oldugu anlarda bosuna huysuzlaniyorlardir...

paylasim icin tskrler...