kulak zarında oluşan hastalıklar - kulakta şiddetli ağrı - kulak ağrıları
KULAK ZARININ DELİNMESİ

Kulak zarı perforasyonu kulak zarında bir delik yada yırtık oluşmasıdır. En sık görülen nedeni orta kulak iltihabıdır. Patlamaya maruz kalma, tokat yeme, suya dalma, yanıklar, sivri uçlu cisimlerin kulak yoluna sokulması, kafatası kemiklerinin kırılması sonucunda da oluşabilir.

Kulak zarının delinmesinin belirtileri; kulakta şiddetli ağrı, bazen kanama yada kanlı akıntı, işitme kaybı ve çınlamasıdır.

TANI

Tanı doktor tarafından otoskop denen özel aletle kulağın muayenesi ile konur. Bazı durumlarda işitme testi yapılması gerekebilir.

TEDAVİ

Tedavi perforasyona neden olan sebebe bağlı olarak değişir. Orta kulak iltihapları antibiyotik ile tedavi edilir. Darbe sonucu oluşan küçük delinmeler zamanla kendiliğinden kapanabilir. Bu süre içinde hasta KBB uzmanı tarafından iltihap gelişmemesi için belli aralıklarla takip edilir. Kulak zarı perforasyonlarında iltihabı önlemede alınacak en etkili önlem kulağa su kaçırılmamasıdır. Bunun için banyo sırasında kulak merhemli pamuk ya da uygun tıkaçlarla korunmalıdır. Bazı peforasyonlarda doktor perforasyon üzerine mikroskop altında bir yama koyabilir. 2 ay içinde kapanmaya perforasyonlara cerrahi tedavi gerekir.

BÜLLÖZ MİRİNGİT

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara eşlik eden kulak zarı iltihabıdır. Bu hastalıkların seyri sırasında kulakta dolgunluk hissi ile başlar. Daha sonra şiddetli ağrı gelişir. Tanı otoskopla yapılan muayenede kulak zarının dış yüzünde mor-kırmızı içi sıvı dolu kesecilerin görülmesi ile konur. Bu keseciklerin doktor tarafından açılması ile ağrı azalır. Hastalık genellikle kendini sınırlayan bir seyir izler ve birkaç gün ile 2 hafta arasında iyileşir. Bazı durumlarda doktor tarafından antibiyotik tedavisine gerek görülebilir.

GRANÜLER MİRİNJİT

Kulak zarının yüzeyel kısmında mor-kırmızı granüler yapıların bulunması ile karakterizedir. Hastanın az miktarda kulak akıntısı şikâyeti olabilir. Kulak ağrısı görülebilir.

Dış kulak yolu iltihapları ile birlikte; yabancı cisim ya da zara değen kulak kirine bağlı olarak ya da grip hastalığının seyri sırasında görülebilir.

Tedavisi sebep olan faktörün tedavisinin yanı sıra antibiyotik ve kortikosteroidli kulak damlaları ile yapılır.

HAZIRLAYAN; Prof. Dr. Ahmet KUTLUHAN

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1776
favori
like
share