[COLOR=coral]


Çanakkalede dört ay önce kaybolan iki yaşındaki Şeref Canın bulanmasından sonra yaşananlara herkes farklı tepki verdi. Psikologlar, kadın kuruluşları temsilcileri ve insan hakları savunucuları, koca Tuncay Enginin sergilediği tavrı alkışladılar.

Eşi Yıldız Engin hakkında ise dört aydır yalan ifadeyle polisi meşgul ettiği için kamu davası açılacak. Bu arada, hem Engin, hem de Delibaş aileleri kayıplara karıştı.

TÜRKİYE, anne Yıldız Enginin, Şeref Canın Ahmet Delicandan olduğunu açıklamasından sonra eşine sahip çıkan Tuncay Engini konuşuyor. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesinde töre cinayetleri ve aile içi şiddet konusunda çalışmalar yapan Psikolog Jülide Aral, "Töre tehdidi altında yaşayan kadınlarla çalışmalar yaparken yıllardır dinlediğimiz aşk türkülerini, aşka dair yazılmış romanları hatırlayıp, Peki bu aşk masallarını nerede, ne zaman, kim yaşamış? diye sorardım. Bu olayda kocanın davranışı, benim insana olan inancımı arttırdı. Aşk zaten her şeye rağmen sevdiğine sahip çıkmak değil midir? O da bunu yapmış. Bütün yerleşmiş kurallara, bakış açılarına karşı sevginin gücünü göstermiş" dedi.

UYGAR BİR DAVRANIŞ

İstanbul Valiliği İnsan Hakları İl Masası Başkanı Avukat Vildan Yirmibeşoğlu ise "Herkes hayatta hata yapabilir. Ama bu hatayı hayatıyla ödetmek, ona kötü davranmak çok ilkel bir davranış. Bu olayda koca şiddete başvurmak yerine uygar ve insani bir davranış sergilemiş. Bu korumacı, şiddete başvurmayan, şefkat içeren kültürü nereden aldıysa biz de o verileri kullanmalıyız, böyle davranan kişiler çoğalmalı" diye konuştu.

Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Vakfı üyesi Pınar İlkkaraca ise "Biz, bu davranışın tersine o kadar alışmışız ki, son derece doğal olan bir davranış şekli, bize şaşırtıcı geliyor" dedi. İlkkaraca şöyle devam etti: "Aslında yasalar açısından o kişinin yapabileceği tek şey boşanmak, yoksa vurmak, kırmak, hele öldürmek söz konusu bile olamaz. Zaten bunlar Türkiyeye özgü, Batıda bir kadın başkasıyla oldu diye öldürülmüyor. Arada sevgi varsa, sevgi devam ediyorsa, aldatmak her zaman boşanma nedeni de olmayabiliyor."

DERS VERİCİ NİTELİKTE

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Nazan Moroğlu ise "Her medeni insanın göstermesi gereken bir davranış göstermiş. Bu konudan rahatsız olarak boşanma isteyebilirdi ya da beklendiği gibi şiddete başvurabilirdi. Ne yazık ki töre cinayeti ya da namus adına işlenen cinayetlere neredeyse alışmış olan bir toplum için adeta ders verici nitelikte bir davranış. Bazı kesimler tarafından yadırganmış olabilir, ancak medeni bir davranış." dedi.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2521
favori
like
share
Lmanyaks Tarih: 23.10.2006 14:54
elbet vardır bi bildikleri
hakan80 Tarih: 24.08.2006 11:55
DERS VERİCİ NİTELİKTE... :20:
fiber_optic Tarih: 09.08.2006 15:36
Allah kimseyi aldatılma olayıyla karşı karşıya bırakmasın
ozlems_o Tarih: 07.08.2006 17:47
yazık yaa :18: böle şeyler bizim aileye verdiğimiz önemi hassasiyeti yok ediyor tamam biz kınıyoruz ama henüz karakterleri pturmamış onca genç bunu fırsat bilim ahlak sınırlarını zorluyorlar :16:
CADIKIZ Tarih: 07.08.2006 13:58
[COLOR=coral]Ben gecen A TAKIMI ,izlerken cok sasirdim..
cunku bence bu isin icinde kocasida vardi,hepsi birlik yapti ve bu isten bazi cikarlari vardi bilmem belki sizlerde izlediniz ama bu duruma cok sasirdim cunku gercekten cok sasirtici bir durumdu ve milyonlarca insani nasila ldattilar hala inanamiyorum :18:
casper Tarih: 07.08.2006 12:16
bence çok ters bir durum kadının yaptığı,bir insanın eşine yapabileceği en adice davranış,kocasını toplum önünde enayi yerine koydu, :18:

Bence eşinin yapması gereken en güzel davranış bu evliliğe noktayı koymaktır
sennur Tarih: 07.08.2006 09:18
:70:özlem ve reis aslında bu konuda her iki görüşede katılıyorum ,gün geçtikçe toplum değerlerimiz maalesef bozulmaya devam ediyor,ama daha önemli konularda var bu memlekette :67:
ReiS Tarih: 06.08.2006 23:37
Cocukca Günden yaratmak Isteyen Kısıler Aciyorum ki Halimize BöyLe Seyleri izlioz böyleri seyleri gündem yapiyoruz.. !
ozlems_o Tarih: 06.08.2006 21:53
şimdi benim anlayışıma çok ters bi olay bu :20:

adamın sahip çıkması iyi çünkü hala bazı bölelerimizde böle durumlar namus cinayetlerine sebep oluyor asla böle bişey olmasını istemeyiz yalnız

sen eşini alttan çocuğun olsun sonra o çocuğun babası oğlunu kaçırsın ve sen 4 ay boyunca gerçeği bildiğin halde eşinin yanında kayıp oğlun için acı çek

olucak gibi değil yaa nasıl bi vicdandır bu

yok yok bana çok ters

adam da karısını ilk etapta tabiki savunmalı ama bu evlilik bence bitmiştir adam eger akılıysa bu yaptığı davranış kısa bir süreliğine dir daha sonra ben olsam kesin o kadını hayatımda çıkarırdım :18: