Erzincan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Halit Çobanoğlu, annenin gebeliğinde sigara içmesinin ani bebek ölümünü 4 kat arttırdığını söyledi.


Dr. Çobanoğlu, ani bebek ölümlerinin hiçbir sağlık sorunu olmayan bir bebeğin nedeni açıklanmayan ölümü olarak tanımlandığını vurgulayarak, bu bebeklerde otopsiyide içeren tüm incelemelerde ölüm nedeninin belirlenemediğini ifade etti.
Çobanoğlu açıklamasında, halk arasında beşik ölümü olarak da bilinen ani bebek ölümlerinin gelişmiş ülkelerde 1-12 aylık bebekler arasında en sık görülen ölüm nedeni olduğunu kaydederek, "Bu ölümlerin yüzde 95'nin bebeklerin ilk 6 ayında ve çoğunlukta 2-4 ay arasındaki bebeklerde gerçekleşmektedir. Ülkemizde ani bebek ölümleri arasında birçok risk faktörü varlığını sürdürmektedir. Erkek çocuklarda daha sık görülen ani bebek ölümlerinin risk faktörleri arasında annenin gebeliği sırasında sigara içmesi ve doğum sonrası bebek odasında sigara içilmesi ilk sırada yer alıyor. Annenin gebeliğinde sigara içmesi ani bebek ölümünü 4 kat artırmaktadır. Hamilelikte sigara içilmesi ayrıca erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek riskini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle anne ve anne adayları hamilelikleri süresince sigaradan aktif ve pasif içici olarak kesinlikle uzak durmalı ve doğum sonrasında da bebeklerini sigara dumanından tümüyle uzak tutmalıdır" dedi.

Bebeklerin kesinlikle yüz üstü yatırılmaması konusunda anne adaylarını uyaran Dr. Halit Çobanoğlu şunları söyledi:


"Yan yatış pozisyonunda bebeğin uykuda dönme ihtimali bulunduğundan uygun değildir. Yan yatış pozisyonu tercih ediliyor ise, yüz üstü pozisyonu dönüş olasılığını azaltmak için altta kalan kol öne getirilmelidir. Ani bebek ölümünün yüzde 30'u bebeklerin uygun olmayan yerlerde yatırılması sonucu meydana gelmektedir. Bebekleri yumuşak yatak ve yorgan gibi yüzeylere yatırmayın. Yatak ve karyola uyumlu olmalı, bebeğinizin ağzında emzik veya biberonla uyumasına izin vermeyin.

Bu durum bebeklerin boğulmalarına yol açmaktadır. Çok kalın giydirilmeleri ve kundaklamaları 'ani bebek ölümleri' açısından risk faktörleri arasında yer alıyor. Bebeğinizi mevsim şartlarına uygun olarak giydirin ve kundak yapın. Bebeğinizin bulunduğu oda sıcaklığı kışın artı 24 derece olmasını sağlayın. Bebeğinizi aşırı soğuktan ve aşırı sıcaktan koruyun. Bebeğinizi doğar doğmaz emzirmeye başlayın. Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verin. 6. ay sonrasında uygun ek besinlerle beslemeyle beraber emzirmeyi 2 yaşına kadar sürdürün. Bebeklerinizi kendi yataklarında yatırın. Bebeklerin uyudukları yataklar gergin ve temiz olmalı, battaniye veya örtü kullanılacaksa bu malzemeler yatağın altına sıkıca yerleştirilmeli ve bebeğin ancak göğsüne kadar örtülmelidir. Bebeklerin örtü veya battaniyeyi yüzlerine çekme ve nefessiz kalma ihtimaline karşı uykuları süresince aralıklarla kontrol edilmeleri gerekmektedir."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 478
favori
like
share
refik Tarih: 07.08.2006 13:12
sigaranın hiç faydalı yanını görmedik hep zarar. paylaşımların için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 07.08.2006 09:36
sigaranın zararları heryerde karşımıza çıkıyor.anne adaylarının hamilelik sırasında sigara içmeleri erken dogum ve ölü doguma neden olmaktadır,ayrıca anne adayının 20 yaşın altında olmasıda bebek ölümleri arasında yer almaktadır.paylaşımın için saol özlemcigim