insan vücudunda bulunan boşluklar - ventral boşluklar - dorsal boşluklar - vücut boşlukları birbirinden nasıl ayrılır - diaphragma nedir - pelvis boşluğu - göğüs boşluğuİnsan vücudunda bulunan organların birçoğu, vücudun içinde bulunan boşluklarda bulunur.

Bunlar, birisi vücudun arka kısmında (dorsal); diğeri ön kısmında (ventral olarak) yerleşmiş iki ana boşluk şeklindedir. Dorsal boşlukta beyin ve omurilik, ventral boşlukta ise torakal ve abdominopelvik boşluk bulunmaktadır. Dorsal boşluğun üst kısmında cranial boşluk, buradan aşağıya doğru uzanan daha dar ve uzun boşluk, vertebral (spinal) boşluktur. Cranial boşluk içinde beyin, vertebral boşluk içinde ise omurilik bulunur.
Vücut boşluklarını birbirinden ne ayırmaktadır?

Ventralde ise; göğüs boşluğu olarak da bilinen torakal boşluk ile daha alt kısımdaki abdominopelvik boşluk arasında diaphragma adı verilen kaslı bir özel yapı vardır. Karın boşluğu olarak da bilinen abdominal boşluk ile daha alt kısımdaki boşluğu oluşturan pelvis boşluğunu ayıran özel bir anatomik yapı yoktur. Diaphragma’nın üstünde bulunan göğüs boşluğunda plevra, altındaki boşlukta ise periton adı verilen ince özel zarlar bulunmaktadır.

Göğüs boşluğu içinde, akciğerlerin arasında, pericardium (perikard) adı verilen ve içinde kalbin bulunduğu özel bir zar bulunmaktadır. Böylece plevra, perikard ve periton boşluklarının varlığından da bahsedilmektedir.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1420
favori
like
share