[COLOR=burlywood]Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Sinan Tilki, orta kulak iltihabı bulunan çocuklara yüzmeme uyarısında bulundu.
Orta kulak iltihabının çocukta kulak akıntısı, sürekli kulaklarını çekiştirme ve kaşıma, huzursuzluk, iştahsızlık, uyku düzeninde değişiklik, işitme güçlüğü ve ateş gibi belirtilerle ortaya çıktığını kaydeden Opr. Dr. Tilki, bu belirtilerin genellikle burun akıntısı ve öksürük gibi orta kulak iltihabına eşlik eden üst solunum yolu enfeksiyonu şikayetleriyle birlikte bulunduğunu söyledi. Şiddetli orta kulak iltihaplarında kulak zarında delinmelerin de meydana gelebileceğine işaret eden Opr. Dr. Tilki, bunun sonucunda orta kulaktaki iltihabın kulak yoluyla aktığını, ağrının azaldığını, ateşin düştüğünü ve kulak zarındaki deliğin de çocuklukta uygulanan tedavi sonucunda kendiliğinden kapandığını ifade etti.

Orta kulak iltihabının hiç tedavi edilmediği zaman bile 48 saat içinde kendiliğinden düzeldiğini ancak antibiyotiklerle tedavi edilmesine rağmen 2 hafta ile 2 ay arasında orta kulakta sıvının kaldığını belirten Opr. Dr. Tilki, bu sıvının genellikle kendiliğinden kaybolduğunu ancak bu süre içinde işitmede azalmaların yaşanabileceğini dile getirdi.Çok küçük yaştaki çocukların nerelerinin ağrıdığını tam olarak bilemeyeceklerini, dolayısıyla kulak ağrısını da tam olarak ifade edemeyebileceklerine de dikkat çeken Opr. Dr. Tilki, orta kulak iltihaplarının çoğunun, çocuğun son 10 gün içinde geçirdiği bir soğuk algınlığını takiben geliştiğini söyledi.

Orta kulakta sıvı toplanmasının, çocuklarda sık rastlanan bir durum olduğunu ve bunun genellikle östaki tüpünün yetersiz çalışması ve orta kulak iltihabına bağlı olduğunu belirten Opr. Dr. Tilki, "6 ay ile 6 yaş arasındaki çocukların çoğu bir veya birkaç kere orta kulak iltihabı geçirir. Daha büyük çocuklarda orta kulak iltihabı geçirme olasılığı daha düşüktür. Eğer orta kulak iltihabı tedavi edilmezse çocuğun kalıcı işitme kaybı olabilir" dedi.


Bulaşıcı olmayan orta kulak iltihabının mutlaka doktor tarafından değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Opr. Dr. Sinan Tilki, evde uygulanabilecek tedavilerin ise çocuğun rahatlamasına yardımcı olabileceğini kaydetti. Kulak akıntısı bulunan çocukların suyla temastan kaçınmalarının şart olduğunu söyleyen Opr. Dr. Tilki, "Kulak akıntısı olan çocuklar yüzmemeli, banyoda ise kulakların suyla temas etmesi kullanılabilecek tıkaçlarla önlenmelidir" uyarısında bulundu.


Orta kulak iltihabının tedavi edilmediğinde ciddi komplikasyonlara neden olabileceğine de dikkat çeken Opr. Dr. Sinan

Tilki, "Bu nedenle kulak ağrısı veya kulakta dolgunluk hissi şikayeti olan çocuklar, özellikle de birlikte ateş ve geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonu varsa, bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Yeni bir dişin çıkması, bir yabancı cismin kulak yoluna kaçması, pamuklu çubuklarla temizlik sırasında kulak yolunun tahriş edilmiş olması veya sert kulak tıkaçları (buşan) nedeniyle de kulak ağrısı meydana gelebilir. Kulak yolunu ve kulak zarını ancak bir doktor değerlendireceği için, şikayetlerin gerçek nedeninin bulunması ve doğru tedavi uygulanması için doktor muayenesi şarttır" diye konuştu

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 660
favori
like
share
refik Tarih: 09.08.2006 08:55
teşekkürler arkadaşım elinize sağlık
fiber_optic Tarih: 08.08.2006 17:49
teşekkürler ellerine sağlık
cilekkız Tarih: 08.08.2006 15:19
kulak agrısı çektiğim bu günlerde aydınlatıcı bilgilerin için teşekkür ederim.
SU-PERISI Tarih: 08.08.2006 09:07
faydalı bilgilerin için saol özlemcigim