Eski Yunan uygarlığının ünlü matematikçisi Arşimed'in (Archimedes) 13. yüzyıldan beri gizli kalmış el yazmaları X-Ray ışınları kullanılarak deşifre ediliyor. Parşömenin hikayesi ise ilginç:
ABD'nin Maryland eyaletinin Baltimore kentindeki elyazmaları ve nadir bulunan kitaplar kütüphanesi Walters Sanat Müzesi Müdürü Will Noel, Pi sayısının gerçek değerini hesaplayan Arşimed'in bu elyazmalarının deşifre edilmesini 'dünyanın sekizinci harikası' olarak değerlendiriyor.

MİLATTAN ÖNCEDEN FAKS ALDIK

Parşömenin hikayesi ise ilginç: Danimarkalı filolojist Johan Ludvig Heiberg tarafından 1906'da İstanbul'daki Mukaddes Mezar Kilisesi'nin kütüphanesinde bulunan parşömen bir koleksiyoncu tarafından 1998'de yaklaşık 3 milyon YTL değerinde bir parayla alınır ve Walters Sanat Müzesi'ne bağışlanır. Ancak tek sorun bu eski yazının üzerine bir rahip tarafından dua yazılmış olması. Şimdi X-Ray floresan ışınları kullanılarak bu sorun çözülmeye çalışılıyor ve her yaprağının okunması 12 saat alıyor. 174 sayfa olan eser yüzme, yerçekimi ve matematikle ilgili Arşimed'in fikirlerini içeriyor. Bilim adamları sevinçlerini 'Milattan önceki yıllardan faks almış gibi olduk' sözleriyle ifade ediyor

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 494
favori
like
share